Szkoła dostępna, szkoła dla wszystkich

Wiktoria Korzecka
0 komentarz

Projekt „Dostępna Szkoła” powstał z myślą o szkołach podstawowych wymagających poprawy szeroko rozumianej dostępności. Jego głównym celem jest wypracowanie Modelu Dostępnej Szkoły – bez barier architektonicznych czy technicznych, ale również organizacyjnych. Inicjatywa jest częścią rządowego programu “Dostępność plus”. 

Wiele polskich szkół nie jest dostosowane do osób z niepełnosprawnościami. Mimo iż na zewnątrz widoczne są podjazdy, to w budynkach wciąż znajdują się schody, brakuje wind, specjalnych toalet czy sal dydaktycznych. Równie istotny jak bariery architektoniczne jest brak wiedzy, świadomości i kompetencji nauczycieli czy innych pracowników szkół. Dlatego właśnie projekt, oprócz wypracowania dostępności architektonicznej i technicznej, wyznacza standardy w obszarze edukacyjno-społecznym oraz w organizacji szkoły. Zakłada przygotowanie placówki do przeorganizowania i zmiany procesu nauczania w każdym momencie. Wszystko po to, żeby był on dostępny dla każdego pojawiającego się w szkole ucznia, bez względu na jego potrzeby edukacyjne.

Program Dostępność Plus jest programem rządowym, przyjętym uchwałą Rady Ministrów, który w kompleksowy sposób koordynuje dostępność usług publicznych w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym wszystkich obywateli. Projekt „Dostępna Szkoła” realizowany jest przez Fundusz Współpracy i Instytut Rozwoju Regionalnego. Na ten cel zostanie przekazane 40 milionów złotych, które koordynatorzy rozdzielą w formie grantów.

Źródło:
polskieradio.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!