Szkoła dostępna, szkoła dla wszystkich

Projekt „Dostępna Szkoła” powstał z myślą o szkołach podstawowych wymagających poprawy szeroko rozumianej dostępności. Jego głównym celem jest wypracowanie Modelu Dostępnej Szkoły – bez barier architektonicznych czy technicznych, ale również organizacyjnych. Inicjatywa jest częścią rządowego programu “Dostępność plus”.

Wiele polskich szkół nie jest dostosowane do osób z niepełnosprawnościami. Mimo iż na zewnątrz widoczne są podjazdy, to w budynkach wciąż znajdują się schody, brakuje wind, specjalnych toalet czy sal dydaktycznych. Równie istotny jak bariery architektoniczne jest brak wiedzy, świadomości i kompetencji nauczycieli czy innych pracowników szkół. Dlatego właśnie projekt, oprócz wypracowania dostępności architektonicznej i technicznej, wyznacza standardy w obszarze edukacyjno-społecznym oraz w organizacji szkoły. Zakłada przygotowanie placówki do przeorganizowania i zmiany procesu nauczania w każdym momencie. Wszystko po to, żeby był on dostępny dla każdego pojawiającego się w szkole ucznia, bez względu na jego potrzeby edukacyjne.

Program Dostępność Plus jest programem rządowym, przyjętym uchwałą Rady Ministrów, który w kompleksowy sposób koordynuje dostępność usług publicznych w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym wszystkich obywateli. Projekt „Dostępna Szkoła” realizowany jest przez Fundusz Współpracy i Instytut Rozwoju Regionalnego. Na ten cel zostanie przekazane 40 milionów złotych, które koordynatorzy rozdzielą w formie grantów.

Źródło:
polskieradio.pl

Kontakt z naturą a IQ

Obcowanie z naturą jest coraz bardziej doceniane, w szczególności w edukacji. Świadczy o tym między innymi rosnąca liczba szkół leśnych czy popularyzacja nauczania na świeżym