O podróżach w czasie, fizyce i matematycznych rozterkach. Rozmowa z Jakubem Nowakiem.

Św. Augustyn na pytanie o naturę czasu odpowiadał  „Czymże więc jest czas? Jeśli nikt mnie o to nie pyta wiem. Jeśli pytającemu próbuję wytłumaczyć, nie wiem”. Newton widział czas jako niezmienny i nieprzemijający. Einstein zupełnie wywrócił koncepcję czasoprzestrzeni w swej Szczególnej Teorii Względności.

W kolejnym podcaście Marcin Sawicki rozmawia z Jakubem Nowakiem, nauczycielem fizyki i matematyki w szkołach Fundacji  (Montessori Mountain School),  między innymi o podróżach w czasie, koncepcjach w fizyce współczesnej, matematycznych rozterkach w szkolnej rzeczywistości i szansach jakie daje edukacja domowa w naukach ścisłych. Inspiracją do dyskusji jest książka „Sny Einsteina” Alana Lightmana, ukazująca w metafizycznej formie koncepcje jednego z największych naukowców wszechczasów.

Zapraszamy do słuchania!

Film o szkole w Mubende

Dom, ulica, plac zabaw, osiedlowy sklep, przedszkole… Tu się urodziliśmy. Tu się  wychowaliśmy, tu się wszystko  zaczęło. Z większym lub mniejszym szczęściem trafiliśmy do szkoły,