Coraz większa prywatyzacja norweskiej edukacji

Norweską edukację już od kilku lat trawi poważny problem. Chodzi o malejącą z roku na rok liczbę szkół. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zlikwidowano ich ponad 500, a w ich miejsce powstało jedynie 200 nowych placówek.

Co więcej, szkoły są zamykane głównie w małych miejscowościach ze względu na zbyt małą liczbę uczniów,  przez co poszkodowani są głównie uczniowie, którym i bez tego oferuje się naukę na niższym poziomie niż np. w stolicy.

Jednocześnie obok tendencji zamykania (głównie państwowych) szkół wyraźnie zaznacza się druga, mianowicie znaczny wzrost popularności szkół społecznych i prywatnych. Z wszystkich 2007 szkół wybudowanych  w Norwegii w ciągu ostatnich dziesięciu lat ponad połowa nie była państwowa. Mimo to, liczba uczących się w nich uczniów, w tym samym okresie wzrosła jedynie z 3% do 4%. Siłą rzeczy, liczba uczniów na klasę zwiększyła się więc w pozostałych szkołach publicznych. 

Rządząca obecnie w Norwegii Partia Pracy ustosunkowała się już do całego problemu. Zdaniem jednego z jej parlamentarzystów rosnąca popularność szkół prywatnych, kosztem tych państwowych, stanowi poważne zagrożenie dla prawa do powszechnego dostępu  edukacji. Z problemem wielokrotnie już próbowano sobie poradzić. Najbardziej zdecydowanym krokiem w celu ograniczenia ciągle rosnącej liczby prywatnych szkół była przyjęta w 2015 roku ustawa zakazująca budowy szkoły prywatnej lub społecznej w miejscach, gdzie miałoby odbyć się to ze szkodą dla edukacji publicznej. 

Mimo to, norweskie szkoły państwowe wciąż są likwidowane i zastępowane przez prywatne lub społeczne i jak na razie nic nie zapowiada, aby ów trend miał ulec zmianie.

więcej informacji ze

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry