Edukacyjny potencjał TIK-TOKa

TikTok należy do aplikacji, która ostatnimi czasy budzi raczej więcej kontrowersji, niż pozytywnych emocji. W niektórych krajach zakazano, lub próbuje się zakazać  używania  tej aplikacji (tak jak w Indiach, czy USA) podejrzewając jej twórców o koneksje z chińskim wywiadem.

Jeszcze inni doszukują się w TikToku środka demoralizacji młodzieży ze względu na niektóre treści, które zamieszcza część jego społeczności. Okazuje się jednak, że platforma do nagrywania i publikacji  krótkich, maksymalnie jednominutowych filmów może posłużyć celom edukacyjnym.

Już w czerwcu 2020 roku zarząd firmy ogłosił plany zaproszenia setek ekspertów i instytucji do produkcji treści edukacyjnych na  platformę. Twórcy chcą aby wszelkiego rodzaju filmy o charakterze popularnonaukowym, bądź poradniki typu “Do it yourself” na TikToku były tak popularne, jak te same treści zamieszczane na Youtube. Latem firma rozpoczęła realizację planu od wprowadzenia specjalnego hashtagu “#learn on TikTok”. Miał on za zadanie ułatwić dostęp do treści edukacyjnych.

Kolejnym krokiem firmy było aktywne zaangażowanie wcześniej wspomnianych instytucji i ekspertów do zamieszczania swoich filmów. Na obecną chwilę z użyciem chińskiej aplikacji możemy oglądać materiały zamieszczane przez znane osobistości takie jak astrofizyk Neil deGrasse Tyson, czy  kucharz José Andrés. Do akcji “Learn on TikTok” dołączyły się też najbardziej prestiżowe ośrodki naukowe, jak na przykład Uniwersytet w Cambridge. Wśród licznych TikTokowych trendów można już znaleźć filmy tłumaczące zagadnienia fizyczne, historyczne, psychologiczne, językowe i znacznie więcej.

Wśród licznych TikTokowych trendów można już znaleźć filmy tłumaczące zagadnienia fizyczne, historyczne, psychologiczne, językowe i znacznie więcej.

 

Platforma zapowiada przeznaczenie pięciu milionów dolarów na tworzenie materiałów edukacyjnych i aż pięćdziesięciu milionów na ich promocję. Planuje również stworzenie specjalnej sekcji “Learn”, która miałaby pojawić się na stronie głównej aplikacji, zaraz obok podstawowych zakładek “Dla Ciebie” i “Obserwowani”. Zakładka przeszła już próbne uruchomienie w Wielkiej Brytanii na początku listopada, jednak była ona dostępna tylko w przeciągu jednego dnia.  Twórcy ogłosili, że dalej jest ona w trakcie testów. 

może cię zainteresować:

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Uczniowie wystrzelili swój szkolny projekt w kosmos

Od kilkudziesięciu lat, popularyzacja przemysłu kosmicznego nieprzerwanie postępuje. Początkowo na wystrzelenie rakiety w kosmos pozwolić sobie mogły tylko największe światowe mocarstwa, później także mniejsze kraje, a obecnie, najśmielsze plany i najbardziej spektakularne loty przeprowadzają prywatni inwestorzy. Kilka lat temu odbył się nawet pierwszy „wycieczkowy” lot kosmiczny.

Czytaj więcej »

Najlepsze uniwersytety świata

Jakiś czas temu, opublikowana została kolejna już edycja The World University Rankings – międzynarodowego rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie. Tym co wyróżnia go na tle innych tego typu rankingów jest fakt, że oprócz wyników w nauce, podsumowuje również kilka innych, istotnych kwestii.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji