Pod koniec kwietnia, tuż przed rozpoczęciem corocznego maratonu maturalnego, sieć sklepów sportowych Decathlon rozpoczęła zbieranie podpisów pod petycją, dotyczącą wprowadzenia wychowania fizycznego na listę przedmiotów maturalnych. Lekcje WF-u w szkole prowadzone są często w sposób nieangażujący, a liczba zwolnień lekarskich dostarczanych przez uczniów regularnie wzrasta. Autorzy petycji chcieliby poważnego traktowania tego przedmiotu jako niezbędnego dla zdrowia i holistycznego rozwoju. W petycji piszą: “Wychowanie fizyczne to także wiedza, umiejętności i zdrowe nawyki, które przełożą się na długość i lepszą jakość życia. A dla niektórych, kto wie – być może zawodowa przyszłość. Dlatego zmieńmy WF tak, by chciało się na nim być. Zacznijmy traktować go tak samo jak inne przedmioty i wprowadźmy go na maturę”.

Celem kampanii jest podniesienie znaczenia sportu w oczach Polaków, szczególnie tych najmłodszych. Lekcje WF-u mają zachęcać do aktywności fizycznej, podczas gdy obecnie często wręcz do niej zniechęcają. Zła organizacja WF-u, zrównywanie możliwości fizycznych uczniów do jednolitych kryteriów podlegających ocenie, słabe warunki, w których odbywają się zajęcia (np. gra w unihokeja na szkolnym korytarzu czy dwie lekcje wychowania fizycznego “wciśnięte” w planie pomiędzy biologię i matematykę) to tylko niektóre przyczyny niechęci uczniów wobec tego przedmiotu. Ponadto na lekcjach WF-u rzadko przekazywana jest wiedza dotycząca roli aktywności fizycznej, stylu życia czy zdrowej diety dla ogólnego dobrostanu człowieka. Według najnowszych danych polskie dzieci tyją najszybciej w Europie – już ponad 22% z nich ma nadwagę, a prognozy pokazują dalszą tendencję wzrostową. 

Według autorów petycji matura z WF-u mogłaby podnieść rangę tego przedmiotu oraz zmienić sposób jego postrzegania w szkole, a także pomóc w kształtowaniu postaw prozdrowotnych oraz kompetencji społecznych i emocjonalnych uczniów. Decathlon przygotował przykładowy próbny arkusz takiego egzaminu, dostępny pod linkiem: maturazwf.pl. Składałby się on z części praktycznej, zawierającej ćwiczenia z pięciu różnych dyscyplin sportowych (lekkoatletyka, siatkówka, piłka ręczna, piłka nożna, koszykówka) oraz z części teoretycznej z pytaniami ogólnymi, dotyczącymi rozwoju psychofizycznego człowieka oraz zasad i historii poszczególnych dyscyplin sportowych. Taki egzamin mógłby stanowić podstawę do rekrutacji na uczelnie wyższe, takich jak Akademia Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, która jest partnerem akcji. 

Link do petycji: maturazwf.pl.

Źródła:

naukawpolsce.pl, media.decathlon.pl, maturazwf.pl, portalsamorzadowy.pl, maturazwf.pl, ; dostęp: 12.05.2023.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!