Pod koniec kwietnia, tuż przed rozpoczęciem corocznego maratonu maturalnego, sieć sklepów sportowych Decathlon rozpoczęła zbieranie podpisów pod petycją, dotyczącą wprowadzenia wychowania fizycznego na listę przedmiotów maturalnych. Lekcje WF-u w szkole prowadzone są często w sposób nieangażujący, a liczba zwolnień lekarskich dostarczanych przez uczniów regularnie wzrasta. Autorzy petycji chcieliby poważnego traktowania tego przedmiotu jako niezbędnego dla zdrowia i holistycznego rozwoju. W petycji piszą: “Wychowanie fizyczne to także wiedza, umiejętności i zdrowe nawyki, które przełożą się na długość i lepszą jakość życia. A dla niektórych, kto wie – być może zawodowa przyszłość. Dlatego zmieńmy WF tak, by chciało się na nim być. Zacznijmy traktować go tak samo jak inne przedmioty i wprowadźmy go na maturę”.

Celem kampanii jest podniesienie znaczenia sportu w oczach Polaków, szczególnie tych najmłodszych. Lekcje WF-u mają zachęcać do aktywności fizycznej, podczas gdy obecnie często wręcz do niej zniechęcają. Zła organizacja WF-u, zrównywanie możliwości fizycznych uczniów do jednolitych kryteriów podlegających ocenie, słabe warunki, w których odbywają się zajęcia (np. gra w unihokeja na szkolnym korytarzu czy dwie lekcje wychowania fizycznego “wciśnięte” w planie pomiędzy biologię i matematykę) to tylko niektóre przyczyny niechęci uczniów wobec tego przedmiotu. Ponadto na lekcjach WF-u rzadko przekazywana jest wiedza dotycząca roli aktywności fizycznej, stylu życia czy zdrowej diety dla ogólnego dobrostanu człowieka. Według najnowszych danych polskie dzieci tyją najszybciej w Europie – już ponad 22% z nich ma nadwagę, a prognozy pokazują dalszą tendencję wzrostową. 

Według autorów petycji matura z WF-u mogłaby podnieść rangę tego przedmiotu oraz zmienić sposób jego postrzegania w szkole, a także pomóc w kształtowaniu postaw prozdrowotnych oraz kompetencji społecznych i emocjonalnych uczniów. Decathlon przygotował przykładowy próbny arkusz takiego egzaminu, dostępny pod linkiem: maturazwf.pl. Składałby się on z części praktycznej, zawierającej ćwiczenia z pięciu różnych dyscyplin sportowych (lekkoatletyka, siatkówka, piłka ręczna, piłka nożna, koszykówka) oraz z części teoretycznej z pytaniami ogólnymi, dotyczącymi rozwoju psychofizycznego człowieka oraz zasad i historii poszczególnych dyscyplin sportowych. Taki egzamin mógłby stanowić podstawę do rekrutacji na uczelnie wyższe, takich jak Akademia Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, która jest partnerem akcji. 

Link do petycji: maturazwf.pl.

Źródła:

naukawpolsce.pl, media.decathlon.pl, maturazwf.pl, portalsamorzadowy.pl, maturazwf.pl, ; dostęp: 12.05.2023.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności