Wyobraźnia przestrzenna – ważniejsza, niż można by przypuszczać

Anna Godziszewska
0 komentarz

Przeprowadzone przez James Madison University badania wykazały, że istnieje związek między wyobraźnią przestrzenną, a dostrzeganiem zależności w zdaniach mówionych.

Uczniom szkół średnich zaproponowano udział w kursie geoprzestrzennym. W oparciu o mapy, uczestnicy kursu pracowali nad rozwiązywaniem problemów takich jak zmniejszanie wysp ciepła w mieście czy lokalizowanie wędrujących niedźwiedzi. Zarówno przed rozpoczęciem kursu, jak i po jego ukończeniu, uczniowie biorący udział w badaniu oraz starannie dobrana grupa kontrolna poddani zostali testom dotyczącym wyobraźni przestrzennej oraz rozwiązywania ustnych zadań dotyczących relacji między obiektami. Uczniowie, którzy na zajęciach pracowali z mapami biorąc udział w kursie geoprzestrzennym, osiągnęli w obu testach wyniki znacząco wyższe niż przed kursem. Poprawa wyników była też u nich wyraźnie wyższa, niż u grupy kontrolnej, która uczestniczyła w tym czasie w innych zajęciach o zbliżonym poziomie trudności.

Praca z mapą rozwija wyobraźnię przestrzenną i dostrzeganie zależności. Zdaniem autora badania, profesora Adama Greena, uczniowie tworząc mapy, uczą się, jak rzeczy mają się do siebie nawzajem. Przekłada się to na dostrzeganie zależności w zadaniach werbalnych (np. ze zdań „Piotrek jest wyższy od Antka” i „Paweł jest niższy od Antka” wynika, że Piotrek jest wyższy od Pawła).

Korzystanie z mapy daje dostęp do przestrzennego rozumienia skąd i dokąd odbywa się podróż, jak przebiega trasa i jak rozmieszczone są obiekty w przestrzeni i względem siebie. Zatem może następnym razem zamiast uruchamiać GPS, warto sięgnąć po mapę – tradycyjną, papierową, wytartą na zgięciach i zobaczyć całą trasę, zamiast niewielkiego jej fragmentu na ekranie urządzenia?

Źródło: scientificamerican.com

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!