Przeprowadzone przez James Madison University badania wykazały, że istnieje związek między wyobraźnią przestrzenną, a dostrzeganiem zależności w zdaniach mówionych.
Uczniom szkół średnich zaproponowano udział w kursie geoprzestrzennym. W oparciu o mapy, uczestnicy kursu pracowali nad rozwiązywaniem problemów takich jak zmniejszanie wysp ciepła w mieście czy lokalizowanie wędrujących niedźwiedzi. Zarówno przed rozpoczęciem kursu, jak i po jego ukończeniu, uczniowie biorący udział w badaniu oraz starannie dobrana grupa kontrolna poddani zostali testom dotyczącym wyobraźni przestrzennej oraz rozwiązywania ustnych zadań dotyczących relacji między obiektami. Uczniowie, którzy na zajęciach pracowali z mapami biorąc udział w kursie geoprzestrzennym, osiągnęli w obu testach wyniki znacząco wyższe niż przed kursem. Poprawa wyników była też u nich wyraźnie wyższa, niż u grupy kontrolnej, która uczestniczyła w tym czasie w innych zajęciach o zbliżonym poziomie trudności.
Praca z mapą rozwija wyobraźnię przestrzenną i dostrzeganie zależności. Zdaniem autora badania, profesora Adama Greena, uczniowie tworząc mapy, uczą się, jak rzeczy mają się do siebie nawzajem. Przekłada się to na dostrzeganie zależności w zadaniach werbalnych (np. ze zdań „Piotrek jest wyższy od Antka” i „Paweł jest niższy od Antka” wynika, że Piotrek jest wyższy od Pawła).
Korzystanie z mapy daje dostęp do przestrzennego rozumienia skąd i dokąd odbywa się podróż, jak przebiega trasa i jak rozmieszczone są obiekty w przestrzeni i względem siebie. Zatem może następnym razem zamiast uruchamiać GPS, warto sięgnąć po mapę – tradycyjną, papierową, wytartą na zgięciach i zobaczyć całą trasę, zamiast niewielkiego jej fragmentu na ekranie urządzenia?
Źródło: scientificamerican.com