Kolejny problem brytyjskiej edukacji

Grzegorz Rzepka
0 komentarz

Brytyjska edukacja nie ma się w związku z pandemią najlepiej. Gremialnie zwalniani są nauczyciele, wszystkie szkoły i uniwersytety przeszły na nauczanie zdalne (niektóre nawet do końca 2021), a teraz doszły do tego wszystkiego protesty brytyjskich licealistów. 

Z powodu pandemii nie doszło bowiem do egzaminów maturalnych, przez co rząd brytyjski musiał opracować system wystawiania absolwentom ocen końcoworocznych w oparciu o wyniki egzaminów próbnych, stopnie z poprzednich lat oraz – bardziej istotną – opinię nauczycieli. Opinie te miały być przesyłane do centralnego systemu i traktowane tak jak wyniki brytyjskich matur w poprzednich latach. 

Problem w tym, że przesyłane przez nauczycieli oceny były zdecydowanie wyższe niż zazwyczaj. W odpowiedzi na to, administratorzy systemu zdecydowali się na ich korektę, obniżając je, kierując się tym, jakie średnie wyniki uzyskiwała szkoła w poprzednich latach.

Problem w tym, że przesyłane przez nauczycieli oceny były zdecydowanie wyższe niż zazwyczaj.

Nie jest niczym zaskakującym, że decyzja ta wywołała kontrowersje, a uczniowie, którym obniżono oceny, poczuli się skrzywdzeni i potraktowani nieuczciwie. Oliwy do ognia dolał fakt, że najbardziej zostały obniżone oceny w szkołach z biedniejszych regionów oraz że Szkocja, ciesząca się dużą autonomia, zawetowała cały pomysł obniżania ocen, w wyniku czego szkoccy uczniowie mają zdecydowanie lepsze wyniki od reszty Brytyjczyków. 

Po licznych protestach problem wydaje się częściowo zażegnany – brytyjski minister edukacji ogłosił, że korekta wyników zostanie wycofana w obrębie całego kraju. Spór został jednak wykorzystany politycznie – partie opozycyjne zażądały wotum nieufności wobec odpowiedzialnego za edukację ministra. 

Źródło: www.bbc.com, www.bbc.com

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!