Kolejny problem brytyjskiej edukacji

Brytyjska edukacja nie ma się w związku z pandemią najlepiej. Gremialnie zwalniani są nauczyciele, wszystkie szkoły i uniwersytety przeszły na nauczanie zdalne (niektóre nawet do końca 2021), a teraz doszły do tego wszystkiego protesty brytyjskich licealistów. 

Z powodu pandemii nie doszło bowiem do egzaminów maturalnych, przez co rząd brytyjski musiał opracować system wystawiania absolwentom ocen końcoworocznych w oparciu o wyniki egzaminów próbnych, stopnie z poprzednich lat oraz – bardziej istotną – opinię nauczycieli. Opinie te miały być przesyłane do centralnego systemu i traktowane tak jak wyniki brytyjskich matur w poprzednich latach. 

Problem w tym, że przesyłane przez nauczycieli oceny były zdecydowanie wyższe niż zazwyczaj. W odpowiedzi na to, administratorzy systemu zdecydowali się na ich korektę, obniżając je, kierując się tym, jakie średnie wyniki uzyskiwała szkoła w poprzednich latach.

Problem w tym, że przesyłane przez nauczycieli oceny były zdecydowanie wyższe niż zazwyczaj.


Nie jest niczym zaskakującym, że decyzja ta wywołała kontrowersje, a uczniowie, którym obniżono oceny, poczuli się skrzywdzeni i potraktowani nieuczciwie. Oliwy do ognia dolał fakt, że najbardziej zostały obniżone oceny w szkołach z biedniejszych regionów oraz że Szkocja, ciesząca się dużą autonomia, zawetowała cały pomysł obniżania ocen, w wyniku czego szkoccy uczniowie mają zdecydowanie lepsze wyniki od reszty Brytyjczyków. 

Po licznych protestach problem wydaje się częściowo zażegnany – brytyjski minister edukacji ogłosił, że korekta wyników zostanie wycofana w obrębie całego kraju. Spór został jednak wykorzystany politycznie – partie opozycyjne zażądały wotum nieufności wobec odpowiedzialnego za edukację ministra. 

Może cię

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry