Wiedeń, który uczy. Dziesięć dobrych praktyk.

Zwykle odwiedziny dużego miasta z dziećmi wydają się nam drogie, wyczerpujące i także często dezintegrujące całą rodzinę. Zdarza nam się, że rano wybieramy się wypoczęci, pełni energii, nadziei, a wieczorem wracamy jak Napoleon spod Moskwy. Co zrobić, aby ten wyjazd stał się dobrym, ciekawym  przeżyciem? Podzielimy się naszymi dziesięcioma praktykami, które sprawiają, że z chęcią planujemy kolejne wyprawy. Aby było konkretniej, posłużymy się przykładem wyjazdów do Wiednia.

  1. Przygotujcie wyprawę wspólnie z małoletnimi. Jeśli tylko potrafią dodawać, liczcie  razem koszty biletów, przejazdów  i atrakcji na jakie się decydujecie. W razie rozrywkowych oczekiwań, ustalacie wkład młodych z ich skarbonek. Bardzo to pomaga uniknięcia nieustających negocjacji w czasie samego wyjazdu.
  2. Na pierwsze wyjazdy nie bierzcie znajomych, ani ich pociech. Łatwiej wtedy poznać możliwości i oczekiwania własnej rodziny, a także rozwiązywać konflikty.
  3. Do muzeum malarstwa wejdźcie odwiedzając  jednego malarza. W Kunstgalerie wybierzcie Velazqueza. Wcześniej poczytajcie, co o nim pisze Bożena Fabiani w Gawędach o sztuce. Usiądźcie z dziećmi w sali z obrazami i szeptem opowiedzcie im to, co zapamiętaliście. Koniecznie podkreślcie, co Was  w nim zafascynowało. Przy kolejnej wizycie zmieńcie malarza, Velazqueza odwiedźcie jako już znajomego. 
  4. Zanim pójdziecie na koncert, zajrzycie do Domu Muzyki, na kilka godzin. Pozwólcie spędzić godzinę w sali audiofilskiej na słuchaniu i oglądaniu koncertu noworocznego. Nie róbcie w czasie jednej wizyty wszystkich doświadczeń ze słuchem i dźwiękiem.
  5. Na koncerty do Filharmoników Wiedeńskich kupujcie wejściówki. Przychodźcie dużo przed czasem. Przyglądajcie się muzycznym obyczajom. Zabierzcie ze sobą apaszkę. 
  6. Odwiedzajcie  najwyżej dwie muzealne atrakcje dziennie. 
  7. Zróbcie w domu pyszne kanapki, w wiedeńskim Spar kupcie coś do picia i słodycze. Są tanie i dostępne.
  8. Wybierzcie ładne miejsce na posiłek –  w parku, nad kanałem lub  na przykład przy muzeum Hundertwassera. W czasie posiłku popatrzcie na spacerujących  ludzi, na ich rozmaitość i zwyczaje. 
  9. Znajdźcie wcześniej ciekawy fragment książki o Wiedniu, lub jego mieszkańcach. Poczytajcie na głos w czasie odpoczynku lub posiłku. (polecamy Geert Mak W Europie – teksty o kilku miastach).
  10. Wybierzcie wcześniej trasy fajnych spacerów, lecz niezbyt długich. Polecamy ścieżki wzdłuż kanału, Ring i dzielnicę Cottage.

Mamy nadzieję, że te kilka porad i opowieści zawarte w podcaście, staną się inspiracją i zachętą do podjęcia się rodzinnej wyprawy do Wiednia.

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Szkoła, wioska, nauczyciel

Kolejna rozmowa z panem profesorem Markiem Kaczmarzykiem koncentruje się na wzajemnych relacjach rodziców i nauczycieli, a konkretniej zespołów nauczycieli. Chodzi o przywrócenie tej relacji należytej

Czytaj więcej »

Uczenie przez patrzenie

Zapraszamy do wysłuchania podkastu z Joanną Pętkowską-Hankel, architektem i nauczycielem akademickim. Od kilku lat prowadzi w Krzyżowej rodzinne plenery rysunkowo-malarskie w ramach „Szkoły Patrzenia”. W

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji