Zwykle odwiedziny dużego miasta z dziećmi wydają się nam drogie, wyczerpujące i także często dezintegrujące całą rodzinę. Zdarza nam się, że rano wybieramy się wypoczęci, pełni energii, nadziei, a wieczorem wracamy jak Napoleon spod Moskwy. Co zrobić, aby ten wyjazd stał się dobrym, ciekawym przeżyciem? Podzielimy się naszymi dziesięcioma praktykami, które sprawiają, że z chęcią planujemy kolejne wyprawy. Aby było konkretniej, posłużymy się przykładem wyjazdów do Wiednia.
- Przygotujcie wyprawę wspólnie z małoletnimi. Jeśli tylko potrafią dodawać, liczcie razem koszty biletów, przejazdów i atrakcji na jakie się decydujecie. W razie rozrywkowych oczekiwań, ustalacie wkład młodych z ich skarbonek. Bardzo to pomaga uniknięcia nieustających negocjacji w czasie samego wyjazdu.
- Na pierwsze wyjazdy nie bierzcie znajomych, ani ich pociech. Łatwiej wtedy poznać możliwości i oczekiwania własnej rodziny, a także rozwiązywać konflikty.
- Do muzeum malarstwa wejdźcie odwiedzając jednego malarza. W Kunstgalerie wybierzcie Velazqueza. Wcześniej poczytajcie, co o nim pisze Bożena Fabiani w Gawędach o sztuce. Usiądźcie z dziećmi w sali z obrazami i szeptem opowiedzcie im to, co zapamiętaliście. Koniecznie podkreślcie, co Was w nim zafascynowało. Przy kolejnej wizycie zmieńcie malarza, Velazqueza odwiedźcie jako już znajomego.
- Zanim pójdziecie na koncert, zajrzycie do Domu Muzyki, na kilka godzin. Pozwólcie spędzić godzinę w sali audiofilskiej na słuchaniu i oglądaniu koncertu noworocznego. Nie róbcie w czasie jednej wizyty wszystkich doświadczeń ze słuchem i dźwiękiem.
- Na koncerty do Filharmoników Wiedeńskich kupujcie wejściówki. Przychodźcie dużo przed czasem. Przyglądajcie się muzycznym obyczajom. Zabierzcie ze sobą apaszkę.
- Odwiedzajcie najwyżej dwie muzealne atrakcje dziennie.
- Zróbcie w domu pyszne kanapki, w wiedeńskim Spar kupcie coś do picia i słodycze. Są tanie i dostępne.
- Wybierzcie ładne miejsce na posiłek – w parku, nad kanałem lub na przykład przy muzeum Hundertwassera. W czasie posiłku popatrzcie na spacerujących ludzi, na ich rozmaitość i zwyczaje.
- Znajdźcie wcześniej ciekawy fragment książki o Wiedniu, lub jego mieszkańcach. Poczytajcie na głos w czasie odpoczynku lub posiłku. (polecamy Geert Mak W Europie – teksty o kilku miastach).
- Wybierzcie wcześniej trasy fajnych spacerów, lecz niezbyt długich. Polecamy ścieżki wzdłuż kanału, Ring i dzielnicę Cottage.
Mamy nadzieję, że te kilka porad i opowieści zawarte w podcaście, staną się inspiracją i zachętą do podjęcia się rodzinnej wyprawy do Wiednia.