Jak rodzice mogą pomóc w badaniu wczesnego rozwoju językowego?

Marcin Sawicki
0 komentarz

Zapraszamy do rozmowy z profesor Ewą Haman, badaczką rozwoju językowego dzieci – psycholingwistką rozwojową kierującą zespołem badawczym MultiLADA na Wydziale Psychologii UW. Możecie się dowiedzieć, jak ktoś, kto chciał uczyć dzieci polskiego w szkole, został zamiast tego naukowcem. Rozmawiamy o dzieciach, językach i badaniach naukowych. 

O tym, że chociaż nauka ciągle nie ma ostatecznych odpowiedzi na podstawowe pytania, to jednak trochę podpowiedzi związanych z codziennym życiem daje. Na przykład rodzicom, którzy przecież zawsze chcą jak najlepiej dla swoich dzieci. Dlatego naukę warto wspierać i brać udział w badaniach. Nauka pomaga ludziom, a Wy możecie pomóc nauce! 

Ewa prowadzi teraz badanie wczesnego rozwoju językowego dzieci, które przyswajają język polski (albo jako swój jedyny, przynajmniej na razie, język; albo jako jeden ze swoich języków) i zaprasza wszystkich rodziców dzieci od 0 do 24 miesięcy do  zupełnie wyjątkowego badania! 

Zespół profesor Haman opracował pierwszą aplikację mobilną, która pozwala na uważną obserwację rozwoju językowego od  pierwszych słów wypowiadanych przez dziecko, a nawet trochę wcześniej.  

Aplikacja StarWords to swego rodzaju internetowy dzienniczek mowy dziecka: rodzice wpisują w nim pierwsze i kolejne słowa i zdania wypowiadane przez dziecko. Mają pełen wgląd w to, co wpisali – więc łatwo mogą sobie przypomnieć kiedy jakie słowo dziecko  wypowiadało, w jaki sposób i jak zmieniało się to z czasem. 

Rodzice korzystający regularnie z aplikacji dostają też dostęp do podcastów i artykułów przygotowanych przez zespół MultiLADA specjalnie dla uczestników badania – w nich sporo najnowszej wiedzy o rozwoju niemowląt i małych dzieci. Kiedy dziecko już zacznie mówić, rodzice dostają też spersonalizowane (i niebanalne!) kolorowanki, które mogą pobrać i wydrukować dla dziecka. Na najwytrwalszych czekają bony do księgarni internetowej. 

Więcej o tym szalonym projekcie przeczytacie tutaj. Tam też linki do sklepów internetowych, gdzie apkę StarWords (every word counts) można pobrać (oczywiście za darmo). Kto chciałby zostać ambasadorem (albo ambasadorką) tego projektu? My tak!

Posłuchaj rozmowy z prof. Ewą Haman:

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności