Prawo do edukacji ekologicznej prawem dziecka

Rada Praw Człowieka ONZ podjęła uchwałę, która wedle UNESCO ma wagę historyczną. Rada uznała prawo do życia w zdrowym środowisku naturalnym za integralną część praw dziecka. Najważniejszym elementem uchwały było podkreślenie wagi edukacji ekologicznej w kwestii osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. 

Główną przyczyną podjęcia tej uchwały przez Radę był fakt, że dzieci stanowią grupę najbardziej wrażliwą na wszelkie zmiany w środowisku naturalnym. Rocznie z przyczyn związanych z zanieczyszczeniem środowiska umiera ponad 1.5 miliona dzieci. Najmłodsi odczują też długoterminowe skutki zanieczyszczenia środowiska czy kryzysu klimatycznego. Nowa uchwała ma wzmocnić stosowanie w praktyce jednego z punktów artykułu 29 Konwencji o prawach dziecka, który stanowi, że edukacja dzieci będzie nakierowana na rozwijanie w dziecku poszanowania dla środowiska naturalnego. Rada nawołuje również do szkolenia nauczycieli w zakresie efektywnego nauczania o globalnych problemach związanych ze środowiskiem.

Rocznie z przyczyn związanych z zanieczyszczeniem środowiska umiera ponad 1.5 miliona dzieci.


“Aby powstrzymać kryzys klimatyczny i osiągnąć wszystkie cele zrównoważonego rozwoju musimy zmienić naszą relację ze światem, na którym żyjemy. Zmiana ta zaczyna się w edukacji” – skomentowała Vibeke Jensen, dyrektorka oddziału na rzecz pokoju i zrównoważonego rozwoju UNESCO.

Uchwała ma również ułatwić osiągnięcie nowych celów globalnego projektu “Edukacja dla zrównoważonego rozwoju”, które mają zostać oficjalnie ogłoszone w przyszłym roku na konferencji w Berlinie. Głównym założeniem projektu jest zmiana w sposobie myślenia jednostek, poprzez poprawę jakości ich edukacji ekologicznej. Ma to przygotować globalną społeczność na przyszłe podejmowanie odpowiedzialnych decyzji z uwzględnieniem wartości związanych z ideą zrównoważonego rozwoju.

może cię zainteresować:

Źródło: en.unesco.org

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji