Prawo do edukacji ekologicznej prawem dziecka

Rada Praw Człowieka ONZ podjęła uchwałę, która wedle UNESCO ma wagę historyczną. Rada uznała prawo do życia w zdrowym środowisku naturalnym za integralną część praw dziecka. Najważniejszym elementem uchwały było podkreślenie wagi edukacji ekologicznej w kwestii osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.

Główną przyczyną podjęcia tej uchwały przez Radę był fakt, że dzieci stanowią grupę najbardziej wrażliwą na wszelkie zmiany w środowisku naturalnym. Rocznie z przyczyn związanych z zanieczyszczeniem środowiska umiera ponad 1.5 miliona dzieci. Najmłodsi odczują też długoterminowe skutki zanieczyszczenia środowiska czy kryzysu klimatycznego. Nowa uchwała ma wzmocnić stosowanie w praktyce jednego z punktów artykułu 29 Konwencji o prawach dziecka, który stanowi, że edukacja dzieci będzie nakierowana na rozwijanie w dziecku poszanowania dla środowiska naturalnego. Rada nawołuje również do szkolenia nauczycieli w zakresie efektywnego nauczania o globalnych problemach związanych ze środowiskiem.

“Aby powstrzymać kryzys klimatyczny i osiągnąć wszystkie cele zrównoważonego rozwoju musimy zmienić naszą relację ze światem, na którym żyjemy. Zmiana ta zaczyna się w edukacji” – skomentowała Vibeke Jensen, dyrektorka oddziału na rzecz pokoju i zrównoważonego rozwoju UNESCO.

Uchwała ma również ułatwić osiągnięcie nowych celów globalnego projektu “Edukacja dla zrównoważonego rozwoju”, które mają zostać oficjalnie ogłoszone w przyszłym roku na konferencji w Berlinie. Głównym założeniem projektu jest zmiana w sposobie myślenia jednostek, poprzez poprawę jakości ich edukacji ekologicznej. Ma to przygotować globalną społeczność na przyszłe podejmowanie odpowiedzialnych decyzji z uwzględnieniem wartości związanych z ideą zrównoważonego rozwoju.

może cię zainteresować:

Źródło: en.unesco.org

DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji