Prawo do edukacji ekologicznej prawem dziecka

Mikołaj Stępień
0 komentarz

Rada Praw Człowieka ONZ podjęła uchwałę, która wedle UNESCO ma wagę historyczną. Rada uznała prawo do życia w zdrowym środowisku naturalnym za integralną część praw dziecka. Najważniejszym elementem uchwały było podkreślenie wagi edukacji ekologicznej w kwestii osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. 

Główną przyczyną podjęcia tej uchwały przez Radę był fakt, że dzieci stanowią grupę najbardziej wrażliwą na wszelkie zmiany w środowisku naturalnym. Rocznie z przyczyn związanych z zanieczyszczeniem środowiska umiera ponad 1.5 miliona dzieci. Najmłodsi odczują też długoterminowe skutki zanieczyszczenia środowiska czy kryzysu klimatycznego. Nowa uchwała ma wzmocnić stosowanie w praktyce jednego z punktów artykułu 29 Konwencji o prawach dziecka, który stanowi, że edukacja dzieci będzie nakierowana na rozwijanie w dziecku poszanowania dla środowiska naturalnego. Rada nawołuje również do szkolenia nauczycieli w zakresie efektywnego nauczania o globalnych problemach związanych ze środowiskiem.

Rocznie z przyczyn związanych z zanieczyszczeniem środowiska umiera ponad 1.5 miliona dzieci.

“Aby powstrzymać kryzys klimatyczny i osiągnąć wszystkie cele zrównoważonego rozwoju musimy zmienić naszą relację ze światem, na którym żyjemy. Zmiana ta zaczyna się w edukacji” – skomentowała Vibeke Jensen, dyrektorka oddziału na rzecz pokoju i zrównoważonego rozwoju UNESCO.

Uchwała ma również ułatwić osiągnięcie nowych celów globalnego projektu “Edukacja dla zrównoważonego rozwoju”, które mają zostać oficjalnie ogłoszone w przyszłym roku na konferencji w Berlinie. Głównym założeniem projektu jest zmiana w sposobie myślenia jednostek, poprzez poprawę jakości ich edukacji ekologicznej. Ma to przygotować globalną społeczność na przyszłe podejmowanie odpowiedzialnych decyzji z uwzględnieniem wartości związanych z ideą zrównoważonego rozwoju.

Źródło: en.unesco.org

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!