Wysłuchanie obywatelskie dotyczące zmian w podstawie programowej

Dżemila Sulkiewicz
0 komentarze

W sobotę 18 maja 2024 roku w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się wysłuchanie obywatelskie dotyczące podstawy programowej z języka polskiego. 

Wydarzenie to organizowane jest przez Fundację Stocznia i Centrum Nauki Kopernik w celu rozszerzenia procesu konsultacji społecznych w sprawie projektów rozporządzeń zmieniających podstawę programową.

Ministerstwo Edukacji (pomimo obietnic) nie przeprowadziło szerokich konsultacji społecznych, ograniczając je tylko  do  sześciodniowych pre konsultacji on-line i 21-dniowych konsultacji odbywających się podczas długiego weekendu i  w trakcie trwania matur. Nie umieszczono również nigdzie informacji o 50 tysiącach uwag, które zgłoszono online, nie podano żadnych pytań do konsultacji, nie poinformowano jaki będzie los zgłoszonych uwag, ani kiedy będzie można uzyskać odpowiedzi na nie.

W odpowiedzi na braki w procesie konsultacji oraz po to by go wesprzeć i uczynić bardziej partycypacyjnym, Fundacja Stocznia i Centrum  Nauki Kopernik organizują wysłuchanie obywatelskie. Jest to forma wysłuchania publicznego realizowanego przez obywateli lub organizacje społeczne najczęściej wtedy, kiedy w ważnych sprawach publicznych instytucje, zobowiązane do prowadzenie konsultacji publicznych nie prowadzą ich w ogóle lub prowadzą w sposób niesatysfakcjonujący.

Wysłuchanie obywatelskie (podobnie jak publiczne) polega na możliwości wygłoszenia  swojego stanowiska względem propozycji poddanej konsultacjom. Istotą wysłuchania jest dopuszczenie do głosu możliwie licznego i zróżnicowanego środowiska uczestników. Formuła ta umożliwia zabieranie publicznie głosu nie tylko przedstawicielom instytucji, ale także osobom indywidualnym.

Uczestnicy i uczestniczki mają ściśle określony czas wypowiedzi, a ich kolejność jest losowana. Ich wypowiedzi mają  się odnosić wyłącznie do przedmiotu wysłuchania, nie można dyskutować ani polemizować, każdy zabiera głos tylko raz.

Kardynalną zasadą wysłuchania publicznego jest danie równych szans wypowiedzi zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom proponowanych rozwiązań. Wszystkie zebrane w trakcie wysłuchania wypowiedzi są spisywane (transkrybowane) i przekazane parlamentarzystom, przedstawicielom rządu i udostępnione opinii publicznej.

Wysłuchanie czyni proces konsultacji bardziej otwartym i partycypacyjnym oraz ma zapobiegać sytuacji, w której ważne argumenty dotyczące spraw publicznych pojawiają się jedynie w gronie decydentów lub  we wskazanych przez nich środowiskach politycznych lub eksperckich.

Przymiotnik publiczne, a także obywatelskie oznacza, że mogą w tym przedsięwzięciu brać udział (jako mówcy i słuchacze) wszyscy, którzy wyrażą takie życzenie i którzy zaakceptują reguły zawarte w regulaminie wysłuchania. 

Zapisy do uczestniczenia w formie on-line lub osobiście dla uczestników pragnących wziąć aktywny udział (lub być obserwatorami) są otwarte do środy 15 maja 2024 do 23:59 na stronie.

Źródło:
wysluchanieobywatelskie.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności