Co zrobić, aby młodzi ludzie podejmowali wyzwania? Rozmowa z Julianem Smółką

Co zrobić, aby młodzi ludzie podejmowali wyzwania?

To pytanie zadają sobie rodzice, nauczyciele, wychowawcy i duchowni. Szczególnie dzisiaj, gdy apatia, bezczynność i rodząca się z tego depresyjność, jawi się jako cywilizacyjne zagrożenie. Przyglądając się pod tym kątem rzeczywistości naszych domów, szkół i przestrzeni społecznej domyślamy się, że olbrzymia część problemu tkwi w nas, dojrzałych dorosłych.

Ciekawym przyczynkiem do refleksji nad aktywnością i chęcią do działania młodych ludzi stanowi dialog z samymi zainteresowanymi. Nasz podcastowy gość, student SGH, Julian Smółka, dzieli się w naszej rozmowie swoim doświadczeniem w podejmowaniu wyzwań. Opowiada o wychodzeniu ze stref komfortu zarówno w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum jak i na studiach. Pokazuje ile można znaleźć możliwości do aktywności i zaangażowania bez względu na ograniczenia stawiane przez system i dorosłych. Zakładane stowarzyszenia, fundacje i organizowane konkursy pokazują jak na bazie własnych przekonań i buntu wobec świata można podejmować wyzwania i współtworzyć naszą rzeczywistość.

posłuchaj poprzednich

Leśna edukacja w akcji

Po obejrzeniu wielu filmów o leśnych przedszkolach i szkołach z całego świata, wygląda na to, że dzieci zazwyczaj nie mają nic przeciwko temu, żeby bawić się na dworze w deszczu i błocie i niekoniecznie komfortowej temperaturze.