CZYTAJMY!

Anna Godziszewska
0 komentarz

Poziom czytelnictwa od lat budzi zaniepokojenie. Według raportu Biblioteki Narodowej tylko 38% Polaków zadeklarowało, że przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jak można pracować nad poprawą tego stanu? Oto kilka pomysłów pisarki Shannon Meyerkort dla rodziców i nauczycieli – jak zachęcać dzieci i młodzież do czytania.

Książkowe bingo – prosta plansza do bingo, z której można wykreślić pole, jeśli przeczytało się książkę spełniającą opisane w tym polu kryteria. A kryteria mogą być dowolne: książka z czarną okładką lub opowiadająca o II wojnie światowej, napisana przed 2000 rokiem lub niedawno zekranizowana, lub taka, która na okładce ma rower – w zależności od wieku i zainteresowań czytelników.

Wymiana książek – wymienianie się ulubionymi książkami, rekomendowanie lektury kolegom, nauczycielom lub rodzicom, rozmowy o najciekawszych książkach to źródło ogromnej satysfakcji. W szkole warto zorganizować miejsce wymiany książek – za każdą zostawioną pozycję, można zabrać jedną do domu.

Wspólne czytanie – w domu czy w klasie szkolnej wydzielenie wspólnego czasu na czytanie tego, na co każdy ma ochotę. A może maraton książkowy? Zamiast lekcji cały dzień z książką, kubkiem herbaty i ulubioną poduszką pod plecami?

Recenzje książek – warto zachęcić dzieci do napisania krótkiej recenzji przeczytanej książki. Recenzje takie można rozwiesić w klasie – być może zachęcą innych do sięgnięcia po te właśnie pozycje?

Parada postaci książkowych – zorganizowanie w szkole dnia książki, w którym uczniowie mają za zadanie przebrać się za ulubioną postać z książki lub ulubionego pisarza to również dobry pretekst do rozmowy o czytaniu.

Na  rok 2022  zaplanowano dziesiątki festiwali i wydarzeń literackich w różnych miastach w Polsce. Podobnie jak akcje promujące czytelnictwo, jak np. Cała Polska czyta dzieciom przynoszą pozytywne skutki, jednak wciąż osoby czytające książki są w mniejszości. A zatem: czytajmy! I zaraźmy czytaniem innych.

Źródła: www.school-news.com.au, rynek-ksiazki.pl,

data dostępu: 31.07.2022

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności

webinar

Nauczyciel

w metodzie Montessori

Bezpłatny webinar, w trakcie którego dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć będąc nauczycielem Montessori!