CZYTAJMY!

Anna Godziszewska
0 komentarz

Poziom czytelnictwa od lat budzi zaniepokojenie. Według raportu Biblioteki Narodowej tylko 38% Polaków zadeklarowało, że przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jak można pracować nad poprawą tego stanu? Oto kilka pomysłów pisarki Shannon Meyerkort dla rodziców i nauczycieli – jak zachęcać dzieci i młodzież do czytania.

Książkowe bingo – prosta plansza do bingo, z której można wykreślić pole, jeśli przeczytało się książkę spełniającą opisane w tym polu kryteria. A kryteria mogą być dowolne: książka z czarną okładką lub opowiadająca o II wojnie światowej, napisana przed 2000 rokiem lub niedawno zekranizowana, lub taka, która na okładce ma rower – w zależności od wieku i zainteresowań czytelników.

Wymiana książek – wymienianie się ulubionymi książkami, rekomendowanie lektury kolegom, nauczycielom lub rodzicom, rozmowy o najciekawszych książkach to źródło ogromnej satysfakcji. W szkole warto zorganizować miejsce wymiany książek – za każdą zostawioną pozycję, można zabrać jedną do domu.

Wspólne czytanie – w domu czy w klasie szkolnej wydzielenie wspólnego czasu na czytanie tego, na co każdy ma ochotę. A może maraton książkowy? Zamiast lekcji cały dzień z książką, kubkiem herbaty i ulubioną poduszką pod plecami?

Recenzje książek – warto zachęcić dzieci do napisania krótkiej recenzji przeczytanej książki. Recenzje takie można rozwiesić w klasie – być może zachęcą innych do sięgnięcia po te właśnie pozycje?

Parada postaci książkowych – zorganizowanie w szkole dnia książki, w którym uczniowie mają za zadanie przebrać się za ulubioną postać z książki lub ulubionego pisarza to również dobry pretekst do rozmowy o czytaniu.

Na  rok 2022  zaplanowano dziesiątki festiwali i wydarzeń literackich w różnych miastach w Polsce. Podobnie jak akcje promujące czytelnictwo, jak np. Cała Polska czyta dzieciom przynoszą pozytywne skutki, jednak wciąż osoby czytające książki są w mniejszości. A zatem: czytajmy! I zaraźmy czytaniem innych.

Źródła: www.school-news.com.au, rynek-ksiazki.pl,

data dostępu: 31.07.2022

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!