USA zwiększają rolę rodziców w edukacji

Anna Godziszewska
0 komentarz

Amerykański Wydział Edukacji rozpoczął prace nad utworzeniem Krajowej Rady Rodziców, która miałaby działać na rzecz szerszego włączenia się rodziców uczniów w pracę szkół.

Po miesiącach izolacji i edukacji zdalnej zadania szkoły zmieniły się. Priorytetem staje się zaspokojenie szczególnych potrzeb uczniów: związanych ze zdrowiem psychicznym, życiem społecznym, a także zaległościami w nauce szkolnej.

Rodzice, którzy z powodu zamknięcia szkół musieli stać się nauczycielami swoich dzieci, również patrzą na szkołę inaczej i chcą mieć większy wpływ na jej funkcjonowanie. Jak zauważa jeden z amerykańskich polityków, Donald McEachin „Nie możesz powiedzieć grupie ludzi, którzy przez 18 miesięcy musieli uczyć swoje dzieci w domu, że ich opinia na temat edukacji ich dzieci nie ma znaczenia.”

Krajowa Rada ds. Zaangażowania Rodziców i Rodzin (The National Parents and Families Engagement Council) ma stać się łącznikiem między rodzicami i opiekunami uczniów a społecznością szkolną. Władze wychodzą z założenia, że to rodzice są ekspertami w kwestii własnych dzieci i ich głos powinien być wyraźniej słyszalny. To właśnie rodzice są pierwszymi nauczycielami swoich dzieci, a towarzysząc im na co dzień, są w stanie pomóc szkole zidentyfikować potrzeby dzieci i wesprzeć je po pandemii w powrocie do normalności. 

Zadaniem Rady ma być przede wszystkim pomoc rodzicom w lepszym poznaniu ich praw w zakresie edukacji dzieci oraz stworzenie środowiska współpracy między rodzicami i szkołą dla dobra dzieci. Gremium ma mieć także głos w sprawie wydatkowania pieniędzy federalnych przeznaczonych na walkę ze skutkami  Covid-19.

Krajowa Rada składać się ma z przedstawicieli 14 organizacji reprezentujących rodziców z różnych środowisk, zarówno tradycyjnych organizacji zrzeszających rodziców i rodziny, jak i organizacji reprezentujących mniejszości w Ameryce. Miejsce w Radzie znajdą przedstawiciele rodziców uczniów ze wszystkich typów szkół, zarówno publicznych jak i prywatnych oraz dzieci w edukacji domowej.

usnews.com/new-education-department-effort-aims-to-elevate-the-role-of-parents-in-schools dostęp: 19.06.2022

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!