USA zwiększają rolę rodziców w edukacji

Anna Godziszewska

Amerykański Wydział Edukacji rozpoczął prace nad utworzeniem Krajowej Rady Rodziców, która miałaby działać na rzecz szerszego włączenia się rodziców uczniów w pracę szkół.

Po miesiącach izolacji i edukacji zdalnej zadania szkoły zmieniły się. Priorytetem staje się zaspokojenie szczególnych potrzeb uczniów: związanych ze zdrowiem psychicznym, życiem społecznym, a także zaległościami w nauce szkolnej.

Rodzice, którzy z powodu zamknięcia szkół musieli stać się nauczycielami swoich dzieci, również patrzą na szkołę inaczej i chcą mieć większy wpływ na jej funkcjonowanie. Jak zauważa jeden z amerykańskich polityków, Donald McEachin „Nie możesz powiedzieć grupie ludzi, którzy przez 18 miesięcy musieli uczyć swoje dzieci w domu, że ich opinia na temat edukacji ich dzieci nie ma znaczenia.”

Krajowa Rada ds. Zaangażowania Rodziców i Rodzin (The National Parents and Families Engagement Council) ma stać się łącznikiem między rodzicami i opiekunami uczniów a społecznością szkolną. Władze wychodzą z założenia, że to rodzice są ekspertami w kwestii własnych dzieci i ich głos powinien być wyraźniej słyszalny. To właśnie rodzice są pierwszymi nauczycielami swoich dzieci, a towarzysząc im na co dzień, są w stanie pomóc szkole zidentyfikować potrzeby dzieci i wesprzeć je po pandemii w powrocie do normalności.

Zadaniem Rady ma być przede wszystkim pomoc rodzicom w lepszym poznaniu ich praw w zakresie edukacji dzieci oraz stworzenie środowiska współpracy między rodzicami i szkołą dla dobra dzieci. Gremium ma mieć także głos w sprawie wydatkowania pieniędzy federalnych przeznaczonych na walkę ze skutkami  Covid-19.

Krajowa Rada składać się ma z przedstawicieli 14 organizacji reprezentujących rodziców z różnych środowisk, zarówno tradycyjnych organizacji zrzeszających rodziców i rodziny, jak i organizacji reprezentujących mniejszości w Ameryce. Miejsce w Radzie znajdą przedstawiciele rodziców uczniów ze wszystkich typów szkół, zarówno publicznych jak i prywatnych oraz dzieci w edukacji domowej.

usnews.com/new-education-department-effort-aims-to-elevate-the-role-of-parents-in-schools dostęp: 19.06.2022