Edukacja domowa w Koszarawie Bystrej – początek

Marcin Sawicki
0 komentarz

W ostatnich latach, po kilkusetletniej przerwie, wróciło do łask pojęcie “Czarny Łabędź”. Oznacza ono zjawisko, niespodziewane wydarzenie, które, na dodatek, niesie za sobą nieprzewidywalne konsekwencje. Zwykle jest związane z ekonomią, my doświadczyliśmy go w obszarze edukacji. Dlaczego edukacja domowa tak mocno zaadaptowała się właśnie w Koszarawie Bystrej, urokliwym przysiółku w Beskidzie Żywieckim? Opowiadamy o tym w naszym ostatnim podcaście.

Od 2001 roku prowadziliśmy tam z Olą, bezpłatną niepubliczną szkołę podstawową Fundacji Królowej Świętej Jadwigi. Naszym marzeniem była szkoła dobra, bezpłatna, wykorzystująca kapitał gór, odwiedzających gości i metody Marii Montessori. Początkowo placówkę utrzymywaliśmy dzięki gościom odpoczywającym na zaadaptowanym piętrze szkoły. 

W roku 2005 pojawia się “Czarny Łabędź”.  Rodzina edukująca w domu odwiedziła naszą szkołę, zainteresowała się metodą Montessori, poprosiła o możliwość obserwacji zajęć. Od zajęć do spotkań, od spotkań do warsztatów, od warsztatów do zlotu rodzin edukujących w domu. Społeczność “homeschoolerska” dobrze czuła się w naszym  gronie, wielu rodziców dzieliło się z naszymi uczniami  swoją wiedzą, opowieściami z podróży. Niestety nikt z dzieci naszych gości nie mógł zostać naszym uczniem, ponieważ na edukację domową mógł wyrazić zgodę tylko dyrektor szkoły rejonowej. 

W 2007 roku zorganizowaliśmy warsztaty  Montessori dla rodziców uczących dzieci w domu. Rok 2009 przynosi ważną zmianę, pozwalającą na wyrażanie zgody na edukację domową przez dyrektora każdej szkoły. W Koszarawie Bystrej pojawiają się uczniowie edukacji domowej. Spotkania, rozmowy, zajęcia, przeprowadzane  egzaminy  powodują wielkie, zaskakujące zmiany. Pojawia się mnóstwo refleksji i doświadczeń w naszych nauczycielskich głowach. Widzimy uprzejme, rozwijające się społecznie, uczące się poza systemem, prowadzone przez rodziców-pasjonatów, dzieci. 

To, co rozwinęło się od pierwszego spotkania ucznia ED z naszą szkołą było niezwykłym ciągiem wydarzeń. Nieplanowanym, bez wielkich celów i żadnych wzajemnych oczekiwań. Po prostu spotkaliśmy się i dzieliliśmy się tym, co każdy wiedział, lubił robić i do czego był przekonany. Dzięki tym spotkaniom nasze szkoły zmieniły się jeszcze bardziej, pewnie tak, jak wielu nauczycieli, uczniów i rodziców. Rozwija się kilkanaście edukacyjnych inicjatyw, powstaje wiele nowych prototypowych działań. Dzisiaj, w maju 2021 roku, Ania, jedyna uczennica pierwszej klasy z województwa śląskiego edukująca się w domu od 2009 roku, przystępuje do matury razem z pozostałą siedemdziesiątką naszych maturzystów. 

Zapraszamy do wysłuchania podcastu, zapraszamy do wysłuchania historii, o niespodziewanych  efektach niezwykłego spotkania w dolinie Koszarawy Bystrej.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!