Wegańskie stołówki

Maria Drozdowicz
0 komentarz

Pod koniec lutego 2023 roku 72% głosujących studentów Uniwersytetu w Cambridge opowiedziało się za chęcią zmiany cateringu stołówek uniwersyteckich na całkowicie wegański. Głosowanie było poprzedzone miesięczną kampanią informacyjną Plant-Based Universities, wspieraną przez Animal Rebellion, której celem jest dążenie do wprowadzenia kuchni roślinnej w stołówkach na różnych uniwersytetach, jako odpowiedź na kryzys klimatyczny oraz potrzebę bioróżnorodności. 

Głosowanie jest silnym sygnałem dla władz uniwersyteckich, informującym o poglądach i potrzebach studentów, nie przesądza jednak o natychmiastowym przejściu na weganizm na wszystkich kampusach Cambridge. Uczelnia już od 2016 roku jest w procesie wprowadzania zmian żywieniowych w swoim cateringu. Zrezygnowała wówczas całkowicie z wołowiny i cielęciny w jadłospisie oraz stara się korzystać z produktów, pochodzących ze sprawdzonych, zrównoważonych źródeł. Ponadto promuje spożywanie dań roślinnych i posiada ich szeroką ofertę. 

Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, wprowadzającym ekologiczne zmiany na uniwersyteckich stołówkach. Zauważalny wzrost świadomości klimatycznej i wynikające z niej deklaracje diety wegetariańskiej i wegańskiej pośród studentów, można zaobserwować również na uczelniach w Berlinie. Już od 2021 roku 34 stołówki i kawiarenki studenckie na czterech uniwersytetach w niemieckiej stolicy znacząco ograniczają mięso; mają w swojej ofercie 68% dań wegańskich i 28% wegetariańskich. 

Tymczasem, w obecnym roku akademickim 2022/2023 na stołówce Uniwersytetu Warszawskiego wprowadzono propozycje pierwszych regularnych posiłków wegetariańskich. Do tej pory studenci niespożywający mięsa czy produktów odzwierzęcych nie mogli być pewni, czy znajdą dla siebie jakąkolwiek propozycję (z wyjątkiem naleśników, które jednak zazwyczaj zawierają w sobie nabiał). Trudno powiedzieć, skąd wynika taki stan rzeczy. Warszawa jest bowiem postrzegana jako jedno z najbardziej przyjaznych weganom miast w Europie. Czy kwestia braku dostępności diet wegańskich w stołówkach jest więc jedynie kwestią braku zainteresowania tematem wśród studentów i pracowników uczelni wyższych? A może wciąż jest niesłusznie postrzegana jako droga i skomplikowana w przygotowaniu? Wydaje się, że nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Świadoma dieta i możliwość wyboru dań ograniczających spożycie produktów odzwierzęcych jest jednak ważnym krokiem w kierunku wypracowywania ekologicznych nawyków w codziennym życiu oraz osiągania neutralności klimatycznej.

Źródła:

theguardian.com; green-news.pl; label-magazine.com; dostęp: 12.05.2023.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności