Zobacz alternatywę

Maria Drozdowicz
0 komentarz

W Owińskach w powiecie poznańskim nad Wartą znajduje się miejsce zupełnie niezwykłe. W starannie odremontowanym i odpowiednio przystosowanym budynku dawnego kompleksu klasztorno-miejskiego, otwarto Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Na jego terenie osoby niewidome mogą uczęszczać do szkół na każdym poziomie kształcenia (od podstawówki przez liceum do szkoły branżowej i przysposobienia zawodowego) oraz na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, takie jak nauka nawiązywania kontaktów, kształtowanie sposobów komunikacji z otoczeniem, zajęcia ruchowe i uczące samodzielności. Na terenie ośrodka znajdują się również innowacyjne obiekty wspomagające naukę i umożliwiające wielozmysłowe poznawanie świata: Park Orientacji Przestrzennej, przysposabiający do samodzielnego poruszania się po mieście, Muzeum Tyflologiczne oraz Aromatorium – biblioteka zapachów sprowadzanych z różnych miejsc i zakątków świata.

Park Orientacji Przestrzennej otwarty w 2012 roku jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce i w Europie. Na powierzchni ponad 3 hektarów znajduje się wiele budynków i miejsc o różnorodnym charakterze. Jest on połączeniem parku krajobrazowego z odtworzonym barokowym ogrodem i aleją grabową. Rośnie w nim ponad 300 rodzajów roślin – wszystkie dokładnie opisane w alfabecie Braille’a oraz drukiem powiększonym. Stoi tu również szklarnia, której dzieci używają do zabawy w ogrodników, a także stary dom ogrodnika, współcześnie przekształcony na przestrzeń wspólną z kuchnią, w której podopieczni mogą realizować swoje pasje kulinarne. Oprócz tego: labirynty i ścieżki z przeszkodami, odpowiednio dostosowane (także do celów kształceniowych) place zabaw i przestrzenie do ćwiczenia orientacji, jeziorko z molo do wędkowania i pływania, krany na wodę z ozdobnymi figurkami zwierząt, pozwalające dziecku na orientowanie się, w której części parku się znajduje. 

Muzeum Tyflologiczne to jedyne w Polsce muzeum poświęcone historii i kulturze osób niewidomych. Inne tego typu muzea odwiedzić można w największych miastach europejskich: w Wiedniu, Paryżu, Pradze, Brnie, Bazylei. W muzeum w Owińskach zapoznać się można z eksponatami sprzed 100-200 lat, które służyły wówczas jako pomoce naukowe dla niewidomych. Są to na przykład: mapy tyflologiczne, grafiki dotykowe, narzędzia do wykonywania dotykowych reliefów czy rysunków, także narzędzia do pisania – od tabliczek do maszyn czy płyt z nagranymi książkami mówionymi. 

Najnowszym obiektem otwartym na terenie ośrodka w lutym 2023 roku jest biblioteka zapachów. Pomysł zainspirowany został okresem edukacji zdalnej w czasie pandemii, kiedy to wychowawcy zaczęli wysyłać podopiecznym różne zapachy ze swojego otoczenia, a ci w odpowiedzi zaczęli odsyłać próbki ze swoich domów. Projekt wymiany rozrósł się, obejmował kolejne osoby, miejsca i instytucje. Obecnie w bibliotece znajduje się ponad 6000 zapachów o bardzo różnym pochodzeniu. W Aromatorium można się dowiedzieć, jak pachnie bursztyn, kupa słonia, zioła czy lawendowe pranie. Dzięki poznawaniu nowych zapachów uczniowie są w stanie lepiej opowiadać otaczający ich świat, a także uczyć się orientacji przestrzennej i związanych z nią doznań, dowiadują się, jak pachnie warzywniak czy wulkanizacja. Miejsce to wykorzystywane jest również do uczenia się zapachów przypraw i potraw, co pomaga w zajęciach kulinarnych. W bibliotece prowadzone są także sesje rehabilitacyjne i relaksacyjne dla uczniów mieszkających w należącym do ośrodka internacie.

Dzięki swojej unikalnej urodzie i innowacyjnych rozwiązaniach ośrodek cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród niewidomych i słabowidzących. Jest otwarty dla zwiedzających i regularnie odwiedza go wielu gości. Po wiekach burzliwej historii, stary kompleks klasztorny przeobraził się w nowoczesne miejsce przyjazne edukacji inkluzyjnej. 

Źródła: 

niewidomi.edu.pl, dostęp: 14.06.2023.

grafika

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!