„Wolne dzieci”

„Wolne dzieci” – Peter Gray

„Wolne dzieci” zaliczam do nielicznego grona książek, które w tak znaczącym stopniu ukształtowały moje poglądy na to w jakich warunkach powinny dorastać dzieci i na to jak powinna wyglądać szkoła XXI wieku.  Jednak zanim przejdę do opisu tego co znaleźć można w książce warto wspomnieć kilka słów o samym autorze. Peter Gray jest profesorem psychologii wykładającym w Boston College. Czynnie uczestniczy również w badaniach nad procesami uczenia się dzieci. Od 2008 roku z powodzeniem prowadzi swoją rubrykę „Freedom To Learn” dla renomowanego magazynu Psychology Today gdzie od lat porusza wszelkie tematy związane z alternatywną edukacją, historią uczenia się i nowymi odkryciami na temat psychologii dziecięcej. 

Wracając już do „Wolnych dzieci” jest to książka konkretna i jak na wykładowcę akademickiego przystało podparta wieloma różnymi badaniami ze świata psychologii. Autor w swojej książce odwołuje się do wielu prac naukowych jednak udaje mu się do zrobić w sposób zrozumiały i angażujący czytelnika. Jak wskazuje podtytuł „Jak zabawa sprawia, że dzieci są szczęśliwsze, bardziej pewne siebie i lepiej się uczą?” sama treść książki krąży wokół zagadnień zabawy i uczenia (się) dzieci, jednak obszerność tematów poruszonych przez Petera Grey’a jest znacząca. Rzuca się do w oczy po zobaczeniu poszczególnych rozdziałów książki:

  1. CO ZROBILIŚMY Z DZIECIŃSTWEM
  2. ŻYCIE WYPEŁNIONE ZABAWĄ
  3. DLACZEGO SZKOŁY SĄ TAKIE JAKIE SĄ?
  4. SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH SYSTEMU EDUKACJI OBOWIĄZKOWEJ
  5. LEKCJE Z SUDBURY VALLEY
  6. LUDZKI INSTYNKT UCZENIA SIĘ
  7. UMYSŁ NASTAWIONY NA ZABAWĘ
  8. ROLA ZABAWY W SPOŁECZNYM I EMOCJONALNYM ROZOWJU DZIECI
  9. NAUKA W GRUPACH MIESZANYCH WIEKOWO
  10. RODZICIELSTWO OPARTE NA ZAUFANIU

Czytając tę książkę czytelnik dowiaduje się dlaczego system edukacji współcześnie jest taki jaki jest ale także dowiaduje się o tym jak dzieci uczyły się w pierwotnych plemionach zbieraczy-łowców. W „Wolnych dzieciach” Peter Gray szczegółowo przytacza przeprowadzone przez siebie badania jakie przeprowadził w szkole Sadbury Valley – jednej z pierwszych demokratycznych szkół na świecie. Szkoły bez przymusu i prac domowych, w której dzieci chodzą jedynie na wybrane przez siebie lekcje a jeśli tylko mają na to ochotę mogą bawić się cały dzień bez żadnych konsekwencji. W kolejnych rozdziałach autor opisuje jak pracuję rozwijający się mózg i jak ważną rolę pełni zabawa właśnie w procesie uczenia się. Jak się okazuje to właśnie podczas zabawy mózg dziecka zapamiętuje najwięcej. 

„Wolne dzieci” są niezwykle zwięzłą i wartościową lekturą, którą mogę śmiało polecić każdemu rodzicowi, nauczycielowi i każdej innej osobie zainteresowanej procesem dzieciństwa i uczenia się mózgu. Peter Gray w swojej książce krytycznie podchodzi do współczesnego pomysłu na edukację i pokazuje, że można a dzisiaj nawet i trzeba zrobić to inaczej. 

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Czy pantofelek ma pupę?

Pupa – obszar nieoczywisty, czasem wstydliwy, albo pomijany. Tymczasem biolog i polarnik – Mikołaj Golachowski – postanowił, bez żadnych uprzedzeń, okiem naukowca, przyjrzeć się jak

Czytaj więcej »

Uczyć (się) z pasją

Moją pasją jest czytanie. Czytam reportaże, książki o sztuce, opowieści podróżnicze, biografie, pamiętniki, literaturę biznesową i religijną, czasami wracam do literatury dziecięcej i młodzieżowej. Teksty,

Czytaj więcej »

7 uczuć

W planach miałem napisanie tekstu na zupełnie inny temat jednak kilka dni temu, przypadkiem obejrzałem 7 uczuć Marka Koterskiego i uznałem, że film ten zasługuje na to, aby uwagami o nim podzielić się z szerszym gronem czytelników.

Czytaj więcej »

Drive – motywacja inaczej?

Lubię od czasu, do czasu przeglądać listy rankingowe np.: „moje najważniejsze książki”, „dziesięć lektur, które zmieniło moje życie”, ciekawi mnie co inspiruje innych, chętnie inspiruję

Czytaj więcej »

“Educated”

Zaintrygował mnie ten tytuł, gdy szukałam książki do słuchania po angielsku. Przedstawiona w niej historia, która okazała się autobiografią, wydarzyła się współcześnie w górach Idaho.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji