Co ma róża do nauki angielskiego?

Jan Sawicki
1 komentarz

Z badania opublikowanego na łamach „Scientific Reports”, wynika, że różany zapach towarzyszący uczniom podczas nauki i snu ułatwia zapamiętywanie nowego słownictwa.

Naukowcy z Uniwersytetu we Fryburgu wykazali, że uczniowie palący kadzidełka o zapachu róży w trakcie nauki w domu oraz podczas snu lepiej zapamiętują angielskie słówka! Co ciekawsze, jeszcze lepsze rezultaty osiągali uczniowie, którym kwiatowa woń towarzyszyła podczas testu  ze słownictwa.

Powyższe badanie jest jednym z pierwszych, które dowodzi, że z zapachowej pomocy można korzystać codziennie i nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu. 

Wcześniejsze, choć liczne badania, były przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych. Już podczas nich dowodzono, że niektóre zapachy rozpylane w odpowiedniej fazie snu sprzyjają uczeniu się i zapamiętywaniu. Jednak to naukowcom z Fryburga udało się jako pierwszym udowodnić, że różany zapach wspomaga proces uczenia się nie tylko w przypadku podawania go w ściśle określonych fazach snu, ale także wtedy gry towarzyszy nam przez całą noc.

Na czym polegało badanie?

Specjaliści poprosili niemieckich uczniów o umieszczenie kadzidełek o zapachu róży na biurku podczas nauki angielskich słówek oraz przy łóżku przed udaniem się na spoczynek.

Uczniowie, którzy używali kadzidełek osiągali 30% lepsze wyniki od uczniów nie korzystających z nich, a w przypadku stosowania kadzidełek podczas testów, wyniki były jeszcze lepsze.

O szczegółach badania można przeczytać pod adresem.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Sztuka a nauka - e:mi 27 stycznia 2021 - 19:21

[…] Co ma róża do nauki angielskiego? […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!