Co ma róża do nauki angielskiego?

Z badania opublikowanego na łamach „Scientific Reports”, wynika, że różany zapach towarzyszący uczniom podczas nauki i snu ułatwia zapamiętywanie nowego słownictwa.

Naukowcy z Uniwersytetu we Fryburgu wykazali, że uczniowie palący kadzidełka o zapachu róży w trakcie nauki w domu oraz podczas snu lepiej zapamiętują angielskie słówka! Co ciekawsze, jeszcze lepsze rezultaty osiągali uczniowie, którym kwiatowa woń towarzyszyła podczas testu  ze słownictwa.

Powyższe badanie jest jednym z pierwszych, które dowodzi, że z zapachowej pomocy można korzystać codziennie i nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu. 

Wcześniejsze, choć liczne badania, były przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych. Już podczas nich dowodzono, że niektóre zapachy rozpylane w odpowiedniej fazie snu sprzyjają uczeniu się i zapamiętywaniu. Jednak to naukowcom z Fryburga udało się jako pierwszym udowodnić, że różany zapach wspomaga proces uczenia się nie tylko w przypadku podawania go w ściśle określonych fazach snu, ale także wtedy gry towarzyszy nam przez całą noc.

Na czym polegało badanie?

Specjaliści poprosili niemieckich uczniów o umieszczenie kadzidełek o zapachu róży na biurku podczas nauki angielskich słówek oraz przy łóżku przed udaniem się na spoczynek.

Uczniowie, którzy używali kadzidełek osiągali 30% lepsze wyniki od uczniów nie korzystających z nich, a w przypadku stosowania kadzidełek podczas testów, wyniki były jeszcze lepsze.

O szczegółach badania można przeczytać pod adresem.

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Warto panikować

Szymon Malinowski jest profesorem fizyki atmosfery na Uniwersytecie Warszawskim, jego misją zaś jest popularyzowanie wiedzy o zmianach klimatu. Jak sam stwierdza: “Od lat walczę z

Czytaj więcej »

Potęga (mono)mitu

Czy wiesz, że wszystkie opowieści świata są w istocie różnymi wariantami tej samej historii?  Czy wiesz, że wszystkie skonstruowane są zgodnie z jednym powtarzalnym schematem? Czy

Czytaj więcej »

Zmiana paradygmatu edukacji

Tytuł odstrasza? Jeżeli tak to szkoda. Ponieważ jest to jedno z najważniejszych, według mnie, wystąpień Kena Robinsona, powszechnie znanego eksperta edukacyjnego. Jego popularność opiera się

Czytaj więcej »

Edukacja 4.0

Czasy, kiedy wierzyliśmy ślepo w sukces naszego systemu edukacji już dawno minęły. Systemy te na całym świecie będą musiały ewoluować, aby lepiej zaspokajać potrzeby szybko

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry