Co ma róża do nauki angielskiego?

Jan Sawicki
1 komentarz

Z badania opublikowanego na łamach „Scientific Reports”, wynika, że różany zapach towarzyszący uczniom podczas nauki i snu ułatwia zapamiętywanie nowego słownictwa.

Naukowcy z Uniwersytetu we Fryburgu wykazali, że uczniowie palący kadzidełka o zapachu róży w trakcie nauki w domu oraz podczas snu lepiej zapamiętują angielskie słówka! Co ciekawsze, jeszcze lepsze rezultaty osiągali uczniowie, którym kwiatowa woń towarzyszyła podczas testu  ze słownictwa.

Powyższe badanie jest jednym z pierwszych, które dowodzi, że z zapachowej pomocy można korzystać codziennie i nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu. 

Wcześniejsze, choć liczne badania, były przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych. Już podczas nich dowodzono, że niektóre zapachy rozpylane w odpowiedniej fazie snu sprzyjają uczeniu się i zapamiętywaniu. Jednak to naukowcom z Fryburga udało się jako pierwszym udowodnić, że różany zapach wspomaga proces uczenia się nie tylko w przypadku podawania go w ściśle określonych fazach snu, ale także wtedy gry towarzyszy nam przez całą noc.

Na czym polegało badanie?

Specjaliści poprosili niemieckich uczniów o umieszczenie kadzidełek o zapachu róży na biurku podczas nauki angielskich słówek oraz przy łóżku przed udaniem się na spoczynek.

Uczniowie, którzy używali kadzidełek osiągali 30% lepsze wyniki od uczniów nie korzystających z nich, a w przypadku stosowania kadzidełek podczas testów, wyniki były jeszcze lepsze.

O szczegółach badania można przeczytać pod adresem.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Sztuka a nauka - e:mi 27 stycznia 2021 - 19:21

[…] Co ma róża do nauki angielskiego? […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności