Edukacja po pandemii, czy wszyscy zyskają na rewolucji?

Coraz więcej treści w sieci zaczyna poruszać temat szkoły po pandemii. Między innymi to zagadnienie było tematem przewodnim naszego webinaru Szkoła po pandemii.

Dzisiaj chciałbym polecić tekst, który porusza kwestie zmian w edukacji po epidemii, która poważnie zatrzęsła tym skostniałym w ostatnich latach tematem.

Autorka tekstu, Gloria Tam, przedstawia  trzy potencjalne drogi, którymi może podążyć edukacja. 

Czy edukacja zmuszona do zmiany może prowadzić do zaskakujących innowacji? Już dzisiaj widzimy pierwsze zmiany, których wprowadzenie mało kto sobie wyobrażał w tak krótkim czasie.

Poczynając od Chin, gdzie 120 milionów Chińczyków uzyskało dostęp do materiałów edukacyjnych poprzez transmisje telewizyjne na żywo, a kończąc na może prostszych  – ale nie mniej kreatywnych – rozwiązaniach, które możemy obserwować w Polsce takie jak: wszelkiego rodzaju platformy czy narzędzia internetowe lub nawet zwykłe czytanie książek przez nauczycieli podczas spotkań online.

Czy jest to zmiana w dobrym kierunku, i czy chcielibyśmy, żeby te elementy zawierała edukacja w przyszłości? W kontekście wspomnianego artykułu może okazać się, że to co dla nas brzmi jako doskonałe rozwiązanie, dla wielu jest nieosiągalne.

Dostęp do internetu ma  na świecie niecałe 60%. Co więc w przypadku tak szybkich związanych z dostępem do internetu zmian  ze społeczeństwami, które takich możliwości nie mają?

Czy w przypadku, kiedy koszty dostępu do technologii nie spadną, a jakość dostępu do internetu nie wzrośnie we wszystkich krajach, różnica w jakości edukacji, a co za tym idzie, równość społeczno-ekonomiczna będzie się jeszcze bardziej pogłębiać?

Te i wiele innych pytań rodzi się w głowie po lekturze tekstu Glorii Tam.

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Uczniowie wystrzelili swój szkolny projekt w kosmos

Od kilkudziesięciu lat, popularyzacja przemysłu kosmicznego nieprzerwanie postępuje. Początkowo na wystrzelenie rakiety w kosmos pozwolić sobie mogły tylko największe światowe mocarstwa, później także mniejsze kraje, a obecnie, najśmielsze plany i najbardziej spektakularne loty przeprowadzają prywatni inwestorzy. Kilka lat temu odbył się nawet pierwszy „wycieczkowy” lot kosmiczny.

Czytaj więcej »

Najlepsze uniwersytety świata

Jakiś czas temu, opublikowana została kolejna już edycja The World University Rankings – międzynarodowego rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie. Tym co wyróżnia go na tle innych tego typu rankingów jest fakt, że oprócz wyników w nauce, podsumowuje również kilka innych, istotnych kwestii.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji