Dalsza sekularyzacja irlandzkiej edukacji

Grzegorz Rzepka
0 komentarz

Irlandia Północna od zawsze wyróżniała się na tle pozostałych części Wielkiej Brytanii pod względem swojej struktury religijnej. Podczas gdy w innych częściach Zjednoczonego Królestwa odsetek osób wyznania katolickiego nie przekracza piętnastu procent, w Irlandii Północnej wynosi on ponad czterdzieści.

Efektem tego jest duży wpływ irlandzkiego Kościoła na lokalną politykę, czy właśnie edukację. Przykładem tego, jest chociażby fakt, że ponad 35% szkół w Irlandii Północnej jest prowadzonych przez Kościół bądź organizacje bezpośrednio z nim związane. Sytuacja ta, zmienia się jednak w ostatnich latach dynamicznie, po tym jak na początku lat dziewięćdziesiątych w Irlandii doszło do serii związanych z Kościołem skandali seksualnych, które zamieniły ten kraj z jednego z najbardziej katolickich na jedno z najszybciej sekularyzujących się państw w Europie.

Mimo, że sprawa nie dotyczyła bezpośrednio Kościoła Irlandii Północnej, geograficzna bliskość, a także często podkreślana przez katolickich Irlandczyków z północy jedność religijna i kulturowa obu tych państw, sprawiła, że i on odczuł dotkliwie skutki tamtych wydarzeń. Od tamtego czasu, poparcie dla Kościoła stale spada, a ostatnim, namacalnym przykładem tej tendencji jest wydarzenie, które w całej historii Irlandii Północnej pozostaje bez precedensu. Katolicka szkoła w małym miasteczku Glenarm zostanie w tym roku pierwszą szkołą, która przejdzie spod zwierzchnictwa kościelnego pod państwowe. O podjęciu takiej decyzji zadecydował fakt, że szkoła z roku na rok traciła uczniów, których powodem rezygnacji często było właśnie przeniesienie się to świeckiej placówki oświatowej.

O skuteczności tej zmiany, może zaś świadczyć fakt, że od momentu ogłoszenia tej zmiany, liczba uczniów, którzy zainteresowani są nauką w placówce od przyszłego roku, wzrosła ponad dwukrotnie. Czy wydarzenie to stanowi jednorazowy precedens, czy może jest zwiastunem procesu który zreorganizuje edukację w Irlandii Północnej? Czas pokaże. 

Źródło: bbc.com

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!