Eurostat: Ile Polska wydaje na edukację?

Jan Sawicki
0 komentarz

W związku z nietypową sytuacją, która w dalszym ciągu ma miejsce na świecie, mogła umknąć nam bardzo ciekawa informacja związana z wydatkami poszczególnych państw UE na edukację. Mianowicie, pod koniec lutego 2020 roku, Eurostat opublikował dane na temat całkowitych wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych w Unii Europejskiej w 2018 roku.

Wynika z niego, że wydatki na edukację w Polsce wyniosły 5,0% PKB, co jest wynikiem lepszym od średniej UE (4,7% PKB), choć jest to 0,3 punktów procentowych mniej niż Polska wydała na edukację w 2015 roku. Aż 2,1% PKB w naszym kraju przeznaczane jest na edukację przedszkolną i podstawową. Warto dodać, że największe wydatki na edukację były w Szwecji (6,9%), a powyżej progu 6 procent znalazło się jeszcze miejsce dla Danii, Belgii i Estonii.

Najmniej na edukację wydała za to Rumunia i Irlandia (3,2%), a poniżej średniej unijnej znalazły się takie państwa jak: Włochy, Hiszpania czy Niemcy (4,2%).

Jestem daleki od stwierdzenia, że niższe wydatki na edukację równe są gorszemu jej poziomowi. Kwestią najważniejszą jest to, w jaki sposób pieniądze przeznaczane na edukację są wydawane. Dla przykładu można podać Niemcy, gdzie na edukację przedszkolną i wczesnoszkolną wydaje się 1,3% PKB (przypomnijmy, że Polska wydaje 2,1%). Nie chcę oceniać, co jest dobre, a co złe. Ale ten przykład pokazuje, że każdy kraj ma swoją specyfikę i „pomysł” na wydatki na edukację i w tym przypadku „mniej” nie musi równać się gorzej.

Z drugiej jednak strony, obserwując wydatki państw uważanych za wiodące w kwestii edukacji, możemy dojść do wniosku, że kraje te wydają znacznie więcej na edukację od reszty państw UE.

Zachęcam do zerknięcia na raport Eurostatu, który w bardzo przystępnej graficznej formie pozwala zapoznać się jeszcze lepiej z danymi dotyczącymi nie tylko edukacji.

Źródło: ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!