Eurostat: Ile Polska wydaje na edukację?

W związku z nietypową sytuacją, która w dalszym ciągu ma miejsce na świecie, mogła umknąć nam bardzo ciekawa informacja związana z wydatkami poszczególnych państw UE na edukację. Mianowicie, pod koniec lutego 2020 roku, Eurostat opublikował dane na temat całkowitych wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych w Unii Europejskiej w 2018 roku.

Wynika z niego, że wydatki na edukację w Polsce wyniosły 5,0% PKB, co jest wynikiem lepszym od średniej UE (4,7% PKB), choć jest to 0,3 punktów procentowych mniej niż Polska wydała na edukację w 2015 roku. Aż 2,1% PKB w naszym kraju przeznaczane jest na edukację przedszkolną i podstawową. Warto dodać, że największe wydatki na edukację były w Szwecji (6,9%), a powyżej progu 6 procent znalazło się jeszcze miejsce dla Danii, Belgii i Estonii.

Najmniej na edukację wydała za to Rumunia i Irlandia (3,2%), a poniżej średniej unijnej znalazły się takie państwa jak: Włochy, Hiszpania czy Niemcy (4,2%).

Jestem daleki od stwierdzenia, że niższe wydatki na edukację równe są gorszemu jej poziomowi. Kwestią najważniejszą jest to, w jaki sposób pieniądze przeznaczane na edukację są wydawane. Dla przykładu można podać Niemcy, gdzie na edukację przedszkolną i wczesnoszkolną wydaje się 1,3% PKB (przypomnijmy, że Polska wydaje 2,1%). Nie chcę oceniać, co jest dobre, a co złe. Ale ten przykład pokazuje, że każdy kraj ma swoją specyfikę i „pomysł” na wydatki na edukację i w tym przypadku „mniej” nie musi równać się gorzej.

Z drugiej jednak strony, obserwując wydatki państw uważanych za wiodące w kwestii edukacji, możemy dojść do wniosku, że kraje te wydają znacznie więcej na edukację od reszty państw UE.

Zachęcam do zerknięcia na raport Eurostatu, który w bardzo przystępnej graficznej formie pozwala zapoznać się jeszcze lepiej z danymi dotyczącymi nie tylko edukacji.

Źródło: ec.europa.eu/eurostat/web/government-finance-statistics

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Uczniowie wystrzelili swój szkolny projekt w kosmos

Od kilkudziesięciu lat, popularyzacja przemysłu kosmicznego nieprzerwanie postępuje. Początkowo na wystrzelenie rakiety w kosmos pozwolić sobie mogły tylko największe światowe mocarstwa, później także mniejsze kraje, a obecnie, najśmielsze plany i najbardziej spektakularne loty przeprowadzają prywatni inwestorzy. Kilka lat temu odbył się nawet pierwszy „wycieczkowy” lot kosmiczny.

Czytaj więcej »

Najlepsze uniwersytety świata

Jakiś czas temu, opublikowana została kolejna już edycja The World University Rankings – międzynarodowego rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie. Tym co wyróżnia go na tle innych tego typu rankingów jest fakt, że oprócz wyników w nauce, podsumowuje również kilka innych, istotnych kwestii.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji