Poprawki do Ustawy Oświatowej – ciąg dalszy

Marcin Sawicki
0 komentarz

Ten krótki materiał ma za zadanie poinformowanie Państwa o aktualnym stanie formalnym prac nad poprawkami do Ustawy Oświatowej. Szczególnie koncentrujemy się na części dotyczącej uczniów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą, w ramach tzw. edukacji domowej. 

O kuriozalności przygotowywanych zmian informowaliśmy zarówno w tekstach, jak i podcaście, do którego wysłuchania bardzo Was zachęcamy!

We wtorek 25 października 2022  roku miało miejsce pierwsze czytanie projektu zmian w ustawie. Na posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjechało wiele osób z Polski zaniepokojonych wprowadzanymi rozwiązaniami. Tłok był zarówno na sali obrad jak i przed Sejmem. 

Na posiedzeniu Komisji zabrakło czterech posłów opozycji, co uniemożliwiło odrzucenie wniosku poselskiego w pierwszym czytaniu. W rezultacie dużej ilości sygnałów zaniepokojenia płynących ze środowisk edukacyjnych, rodziców, organizacji pozarządowych jak i samych  parlamentarzystów, w projekcie poprawek zablokowano najbardziej kontrowersyjne zapisy.

  • W nowym projekcie usunięto zapis o konieczności zachowania proporcji w szkole między uczniami ED a pozostałymi, tzw. 50/50,
  • zrezygnowano z wymogu zapewnienia sal zajęć dla wszystkich uczniów szkoły uczących się w ramach ED,
  • wydłużono termin zapisów do szkół i wniosków o nauczanie poza szkołą od 1 lipca do 21 września, 
  • rejonizację okrojono do województwa zamieszkania ucznia i województw z nim sąsiadujących. 

Warto podkreślić, że ograniczenie w postaci określenia czasu zapisów do szkoły w ramach edukacji domowej, konieczności informowania kuratoriów o terminie egzaminów końcoworocznych, możliwość zapisów uczniów tylko z terenu województwa lub sąsiednich województw,  dotyczą tylko uczniów edukacji domowej. Skąd takowe wyróżnienie i czemu ma ono służyć, trudno się domyślić nawet z uzasadnieniem poselskiego projektu.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!