Litwa zezwala na edukację domową

Do niedawna Litwa pozostawała, podobnie jak Niemcy, jednym z krajów w Europie, w którym edukacja domowa była zabroniona. 3 grudnia nastąpił jednak ogromny zwrot w tej sprawie.

Sejm zezwolił na edukację domową po uprzednim zawarciu umowy ze szkołą. We wtorek, 3 grudnia, 75 posłów głosowało za przyjęciem stosownych poprawek do Ustawy o oświacie, siedmiu wstrzymało się od głosu. Poprawki wejdą w życie w czerwcu nadchodzącego roku, tak więc nauczanie w domu  będzie można wybrać od przyszłego roku szkolnego.

Poprawki do ustawy zakładają, że dziecko może pobierać edukację w domu po zawarciu z wybraną szkołą odpowiedniej umowy o nauczanie. Edukacja domowa ma być porównywalna z edukacją w szkole. Przewidziano, że przed zawarciem umowy o nauczanie dziecka w rodzinie szkoła z pomocą potrzebnych specjalistów oceni warunki nauczania w rodzinie, wiek dziecka oraz poziom jego wiedzy.

Edukacja domowa w Polsce i na świecie

W 2017 roku w Polsce z możliwości edukacji domowej skorzystało 14 tysięcy uczniów. Domowe nauczanie w Polsce jest możliwe od 1991 roku. Prawo oświatowe zezwala na uczenie dziecka w domu za zgodą dyrektora szkoły, do której zapisane jest dziecko. Uczeń ma obowiązek zdawania egzaminów klasyfikacyjnych po każdym roku nauki.

Na Łotwie i w Estonii z edukacji domowej korzysta po 100 uczniów. W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej naukę według takiego systemu pobiera około 3 % ogółu uczniów w kraju – w 2016 roku z takiej możliwości skorzystało 2,3 mln uczniów.

Źródło: bns.lt, ELA, pl.wikipedia.org

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji