Litwa zezwala na edukację domową

Jan Sawicki
0 komentarz

Do niedawna Litwa pozostawała, podobnie jak Niemcy, jednym z krajów w Europie, w którym edukacja domowa była zabroniona. 3 grudnia nastąpił jednak ogromny zwrot w tej sprawie.

Sejm zezwolił na edukację domową po uprzednim zawarciu umowy ze szkołą. We wtorek, 3 grudnia, 75 posłów głosowało za przyjęciem stosownych poprawek do Ustawy o oświacie, siedmiu wstrzymało się od głosu. Poprawki wejdą w życie w czerwcu nadchodzącego roku, tak więc nauczanie w domu  będzie można wybrać od przyszłego roku szkolnego.

Poprawki do ustawy zakładają, że dziecko może pobierać edukację w domu po zawarciu z wybraną szkołą odpowiedniej umowy o nauczanie. Edukacja domowa ma być porównywalna z edukacją w szkole. Przewidziano, że przed zawarciem umowy o nauczanie dziecka w rodzinie szkoła z pomocą potrzebnych specjalistów oceni warunki nauczania w rodzinie, wiek dziecka oraz poziom jego wiedzy.

Edukacja domowa w Polsce i na świecie

W 2017 roku w Polsce z możliwości edukacji domowej skorzystało 14 tysięcy uczniów. Domowe nauczanie w Polsce jest możliwe od 1991 roku. Prawo oświatowe zezwala na uczenie dziecka w domu za zgodą dyrektora szkoły, do której zapisane jest dziecko. Uczeń ma obowiązek zdawania egzaminów klasyfikacyjnych po każdym roku nauki.

Na Łotwie i w Estonii z edukacji domowej korzysta po 100 uczniów. W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej naukę według takiego systemu pobiera około 3 % ogółu uczniów w kraju – w 2016 roku z takiej możliwości skorzystało 2,3 mln uczniów.

Źródło: bns.lt, ELA, pl.wikipedia.org

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!