Litwa zezwala na edukację domową

Jan Sawicki

Do niedawna Litwa pozostawała, podobnie jak Niemcy, jednym z krajów w Europie, w którym edukacja domowa była zabroniona. 3 grudnia nastąpił jednak ogromny zwrot w tej sprawie.

Sejm zezwolił na edukację domową po uprzednim zawarciu umowy ze szkołą. We wtorek, 3 grudnia, 75 posłów głosowało za przyjęciem stosownych poprawek do Ustawy o oświacie, siedmiu wstrzymało się od głosu. Poprawki wejdą w życie w czerwcu nadchodzącego roku, tak więc nauczanie w domu  będzie można wybrać od przyszłego roku szkolnego.

Poprawki do ustawy zakładają, że dziecko może pobierać edukację w domu po zawarciu z wybraną szkołą odpowiedniej umowy o nauczanie. Edukacja domowa ma być porównywalna z edukacją w szkole. Przewidziano, że przed zawarciem umowy o nauczanie dziecka w rodzinie szkoła z pomocą potrzebnych specjalistów oceni warunki nauczania w rodzinie, wiek dziecka oraz poziom jego wiedzy.

Edukacja domowa w Polsce i na świecie

W 2017 roku w Polsce z możliwości edukacji domowej skorzystało 14 tysięcy uczniów. Domowe nauczanie w Polsce jest możliwe od 1991 roku. Prawo oświatowe zezwala na uczenie dziecka w domu za zgodą dyrektora szkoły, do której zapisane jest dziecko. Uczeń ma obowiązek zdawania egzaminów klasyfikacyjnych po każdym roku nauki.

Na Łotwie i w Estonii z edukacji domowej korzysta po 100 uczniów. W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej naukę według takiego systemu pobiera około 3 % ogółu uczniów w kraju – w 2016 roku z takiej możliwości skorzystało 2,3 mln uczniów.

Źródło: bns.lt, ELA, pl.wikipedia.org