Luksemburg: znaczenie muzyki

Anna Godziszewska
0 komentarz

Edukacja muzyczna to coś więcej niż nauka gry na instrumencie lub czystego śpiewu. Zajęcia muzyczne mają niebagatelny wpływ na ogólny rozwój dzieci, poprawiają zdolność koncentracji, uczą wytrwałości i rozbudzają ciekawość, pomagają budować poczucie własnej wartości oraz otwierają na nowe formy ekspresji.

Mając to na uwadze, parlament Luksemburga uchwalił ustawę, która ma zapewnić uczniom szkół państwowych dostęp do bezpłatnych zajęć muzycznych. Rocznie skorzystać z niego może ok. 18 tysięcy dzieci i młodzieży.

Lekcje muzyki mają stać się równie naturalne jak chodzenie do szkoły. Pierwszych siedem lat edukacji muzycznej będzie bezpłatne dla każdego ucznia do 18 roku życia. Zajęcia obejmą wczesne kształcenie muzyczne, instrumentalne i taneczne, oraz następujące po nich ogólne kształcenie słuchu, dalsze kształcenie instrumentalne, wokalne, taneczne, teatralne oraz naukę poprawnej dykcji. Te zajęcia, które pozostaną płatne, będą miały znacząco obniżoną cenę do 100 euro rocznie, co ma zapewnić równy dostęp do edukacji muzycznej i zniwelować różnice pomiędzy regionami.

Ustawa wejdzie w życie już od najbliższego roku szkolnego (2022/23). Zgodnie z nią samorządy otrzymają o 50 % wyższe dofinansowanie na ten cel, ma ono też systematycznie rosnąć, uwzględniając liczbę uczących się dzieci. Od stycznia 2023 roku planowane jest również wsparcie dla nauczycieli.

Minister edukacji Luksemburga Claude Meisch podkreśla nie tylko osobisty rozwój uczniów płynący z uczestnictwa w zajęciach muzycznych, ale także przewiduje, że powszechny dostęp do edukacji muzycznej wzmocni kulturę i jedność społeczną. I, jak zauważa, Luksemburg jest prawdopodobnie pierwszym krajem, który w ten sposób podkreśla znaczenie muzyki w edukacji.

Źródła:

today.rtl.lu/news/luxembourg, ruchmuzyczny.pl/luksemburg-wprowadza-darmowe-lekcje-muzyki?

data dostępu: 29.05.2022

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności