Różne języki, jedna rozmowa – edukacja międzyludzka w szkolnej codzienności

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza środowisko edukacyjne na warsztaty, których tematem będzie wzrastająca wielokulturowość klas w polskich szkołach. Odbędą się one 29 marca 2021 roku (poniedziałek) o godzinie 17:00.

Jak się komunikować mimo barier językowych? Co jest kluczem do porozumienia w wielokulturowej grupie? Czy czystość językowa sprzyja otwartości? Na te pytania pomogą odpowiedzieć warsztaty dla środowisk edukacyjnych zatytułowane RÓŻNE JĘZYKI/JEDNA ROZMOWA

Zajęcia będą prowadzone w formie cyfrowej, przez platformę Zoom. Link do spotkania zostanie przesłany zapisanym osobom. Uczestnicy po warsztacie otrzymają zestaw propozycji (zadań/ćwiczeń w formacie pdf) do wykonywania z uczniami w klasie. Podczas warsztatu przeprowadzone zostanie doświadczenie, które pozwoli zastanowić się nad tym, co sprzyja porozumieniu się i budowaniu otwartości. Osoby organizujące wydarzenie podzielą się z uczestnikami narzędziami z zakresu sztuki, które mogą okazać się być bardzo pomocne, gdy komunikacja językowa nie jest płynna. Zaprezentowana zostanie też postać Henryka Strenga/Marka Włodarskiego – artysty, którego udziałem było życie w skomplikowanej, wielokulturowej społeczności przedwojennego Lwowa.

Jak tłumaczą osoby organizujące warsztaty, cała społeczność szkolna staje przed wyzwaniami procesu integracji, a nauczycielom często przypada rola bezpośredniego przewodnika. Wszyscy współtworzą szkolną rzeczywistość, warto więc wymienić się praktykami, które mogą pomóc w integracji klas.

Koszt zajęć to 20 złotych. Na warsztaty można się zapisać za pomocą formularza na stronie internetowej muzeum.

Źródło: artmuseum.pl

DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji