Różowe Skrzyneczki w legnickich szkołach

Wiktoria Korzecka
0 komentarz

Legnica jako pierwsze w Polsce miasto włączyła się w akcję Różowa Skrzyneczka w każdej szkole. We wszystkich miejskich szkołach podstawowych i średnich, oprócz mydła i papieru toaletowego, będą dostępne środki higieniczne dla dziewcząt potrzebne podczas menstruacji. Taką decyzje podjął prezydent Legnicy.  

Różowe Skrzyneczki to miejsca, w których znajdują się podpaski i tampony. Oddolna inicjatywa umieszczania ich w przestrzeni publicznej została zapoczątkowana przez dwie wrocławianki. Jej celem jest dążenie do zapewnienia powszechnego dostępu do darmowych środków higienicznych potrzebnych na czas menstruacji na równi z mydłem i papierem toaletowym. Jak tłumaczą inicjatorki projektu, brak łatwego dostępu do tego typu środków stanowi dużą przeszkodę dla codziennego funkcjonowania kobiet i dziewczynek. Szczególnie mocno uderza w uczące się dziewczęta, które niejednokrotnie są zmuszone do rezygnacji z zajęć szkolnych. Właśnie ten problem rozwiązują nieduże metalowe skrzyneczki w kolorze różowym, wypełnione środkami higienicznymi dla kobiet. Drzwiczki zdobi rysunek czerwonej kropli, a w środku można znaleźć darmowe podpaski i tampony.

Projekt “Różowa Skrzyneczka” ma na celu walkę z ubóstwem menstruacyjnym, które – jak się okazuje – w dużym stopniu dotyczy polskich dziewcząt i kobiet, a także znacząco wpływa na ich życie. Badanie Kulczyk Foundation ukazuje skalę problemu. W raporcie czytamy, że 55% dziewczynek i kobiet dostaje miesiączki niespodziewanie i nie jest do tego przygotowana, a aż 21% nastolatek musi zwalniać się ze szkoły z powodu braku środków higienicznych. Są to dziewczęta z rodzin ubogich, ale też takie, które wychowano w przekonaniu, że miesiączka i podpaska to temat tabu, a więc nie należy mówić o nich głośno i prosić o pomoc w tej kwestii.

Osoby zaangażowane w projekt zaznaczają, że to nie miesiączka powinna być traktowana wstydliwie – wstydem jest to, że do tej pory żaden publiczny organ instytucjonalny się tym nie zajął, a co za tym idzie – nadal nie ma żadnych odgórnych, systemowych form pomocy czy programów edukacyjnych.

Źródło: e-legnickie.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności