Różowe Skrzyneczki w legnickich szkołach

Wiktoria Korzecka
0 komentarz

Legnica jako pierwsze w Polsce miasto włączyła się w akcję Różowa Skrzyneczka w każdej szkole. We wszystkich miejskich szkołach podstawowych i średnich, oprócz mydła i papieru toaletowego, będą dostępne środki higieniczne dla dziewcząt potrzebne podczas menstruacji. Taką decyzje podjął prezydent Legnicy.  

Różowe Skrzyneczki to miejsca, w których znajdują się podpaski i tampony. Oddolna inicjatywa umieszczania ich w przestrzeni publicznej została zapoczątkowana przez dwie wrocławianki. Jej celem jest dążenie do zapewnienia powszechnego dostępu do darmowych środków higienicznych potrzebnych na czas menstruacji na równi z mydłem i papierem toaletowym. Jak tłumaczą inicjatorki projektu, brak łatwego dostępu do tego typu środków stanowi dużą przeszkodę dla codziennego funkcjonowania kobiet i dziewczynek. Szczególnie mocno uderza w uczące się dziewczęta, które niejednokrotnie są zmuszone do rezygnacji z zajęć szkolnych. Właśnie ten problem rozwiązują nieduże metalowe skrzyneczki w kolorze różowym, wypełnione środkami higienicznymi dla kobiet. Drzwiczki zdobi rysunek czerwonej kropli, a w środku można znaleźć darmowe podpaski i tampony.

Projekt “Różowa Skrzyneczka” ma na celu walkę z ubóstwem menstruacyjnym, które – jak się okazuje – w dużym stopniu dotyczy polskich dziewcząt i kobiet, a także znacząco wpływa na ich życie. Badanie Kulczyk Foundation ukazuje skalę problemu. W raporcie czytamy, że 55% dziewczynek i kobiet dostaje miesiączki niespodziewanie i nie jest do tego przygotowana, a aż 21% nastolatek musi zwalniać się ze szkoły z powodu braku środków higienicznych. Są to dziewczęta z rodzin ubogich, ale też takie, które wychowano w przekonaniu, że miesiączka i podpaska to temat tabu, a więc nie należy mówić o nich głośno i prosić o pomoc w tej kwestii.

Osoby zaangażowane w projekt zaznaczają, że to nie miesiączka powinna być traktowana wstydliwie – wstydem jest to, że do tej pory żaden publiczny organ instytucjonalny się tym nie zajął, a co za tym idzie – nadal nie ma żadnych odgórnych, systemowych form pomocy czy programów edukacyjnych.

Źródło: e-legnickie.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!