Niesprawiedliwe traktowanie szkół niezależnych we Francji

Aleksandra Gancarz
0 komentarz

Matura w niezależnych liceach we Francji będzie w tym roku dużo trudniejsza niż w szkołach podlegających państwu. W 2021 roku, pomimo wprowadzanej reformy, udało się wywalczyć takie same zasady dla wszystkich szkół, lecz w tym roku  powrócono do dawnych ustaleń i zmiany wydają się nieodwołalne. 

Wyrazem niezależności francuskich szkół jest brak kontraktu i większa swoboda edukacyjna, a ceną za tę niezależność jest brak subwencji. Szkoły niezależne to prawdziwa mozaika różnorodności. Jak mówi Anne Coffinier, przewodnicząca stowarzyszenia „Stwórz Swoją Szkołę”, są wśród nich szkoły bardzo biedne i bardzo bogate, konserwatywne i nadzwyczaj innowacyjne, regionalne, dwujęzyczne, dla uczniów niepełnosprawnych, nękanych etc. 

Licealiści z klas maturalnych w szkołach niezależnych to około czterech tysięcy osób. Pozostali uczniowie przygotowujący się do tegorocznej matury uczęszczają do szkół publicznych lub prywatnych prowadzonych w oparciu o kontrakt z państwem. 

Nierówność w traktowaniu szkół niezależnych dotyczy organizacji egzaminów maturalnych i stawianych abiturientom wymagań. Uczniowie ostatnich klas w liceach publicznych i prywatnych kontraktowych zdają 60% egzaminów w trybie ciągłym, natomiast w szkołach niezależnych mają zdawać całość na koniec roku szkolnego. Poza tym maturzyści z wszystkich typów szkół zdają 40% egzaminów w tych samych terminach, a na przystąpienie do pozostałych 60% uczniowie szkół niezależnych mają tylko cztery dni.

Zmiany te miały być wprowadzone już w 2021 roku, lecz pandemia COVID-19 i duży sprzeciw pomogły utrzymać jednolite zasady dla wszystkich. W tym roku francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza wdrożyć swoje plany. Uzasadnieniem takich rozwiązań jest chęć walki z islamskim separatyzmem, lecz jak przypomina Hervé Rolland, dyrektor Fundacji dla Szkoły, większość szkół niezależnych jest bezwyznaniowa, 12% to szkoły katolickie, 3% to szkoły protestanckie i tylko 3% to szkoły muzułmańskie. Ponadto placówki oświatowe nieobjęte kontraktem są regularnie kontrolowane. 

Zmiany w organizacji matur są częścią szerszej reformy edukacji. Pokazują one, że realizacja hasła „Wolność, równość, braterstwo” w praktyce nie jest łatwa i oczywista. 

Źródła: etudiant.lefigaro.fr 

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!