Już nie-polskie szkoły na Białorusi 

Anna Godziszewska
0 komentarz

Bieżący rok szkolny będzie ostatnim rokiem funkcjonowania polskich szkół na Białorusi. Szkoły w Grodnie i Wołkowysku, jedyne dwie działające na Białorusi polskie szkoły, w których uczy się w sumie ok. 870 uczniów, od przyszłego roku szkolnego będą nauczały w języku rosyjskim. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o edukacji w Republice Białorusi, rodzice uczniów muszą wyrazić zgodę na nauczanie ich dzieci w języku rosyjskim lub zrezygnować z danej placówki. Język polski i literatura będą wykładane w wymiarze jednej godziny tygodniowo, tylko na życzenie rodziców i za zgodą władz lokalnych. Bieżący rok szkolny jest też ostatnim, który zakończy się egzaminami w języku polskim.  

Wprowadzona nowelizacja ustawy o edukacji zakłada, że żadna szkoła nie będzie mogła nauczać w języku innym niż państwowe – rosyjskim lub białoruskim. Co ciekawe, zgodnie z danymi z 2020 roku, tylko 11% uczniów uczyło się wszystkich przedmiotów w języku białoruskim, większość była prowadzona po rosyjsku. Zmiany w przepisach są więc kolejnym krokiem w kierunku rusyfikacji nauczania na Białorusi. 

Źródła: rp.pl/koniec-polskich-szkol-na-bialorusi

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności