Już nie-polskie szkoły na Białorusi 

Anna Godziszewska
0 komentarz

Bieżący rok szkolny będzie ostatnim rokiem funkcjonowania polskich szkół na Białorusi. Szkoły w Grodnie i Wołkowysku, jedyne dwie działające na Białorusi polskie szkoły, w których uczy się w sumie ok. 870 uczniów, od przyszłego roku szkolnego będą nauczały w języku rosyjskim. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o edukacji w Republice Białorusi, rodzice uczniów muszą wyrazić zgodę na nauczanie ich dzieci w języku rosyjskim lub zrezygnować z danej placówki. Język polski i literatura będą wykładane w wymiarze jednej godziny tygodniowo, tylko na życzenie rodziców i za zgodą władz lokalnych. Bieżący rok szkolny jest też ostatnim, który zakończy się egzaminami w języku polskim.  

Wprowadzona nowelizacja ustawy o edukacji zakłada, że żadna szkoła nie będzie mogła nauczać w języku innym niż państwowe – rosyjskim lub białoruskim. Co ciekawe, zgodnie z danymi z 2020 roku, tylko 11% uczniów uczyło się wszystkich przedmiotów w języku białoruskim, większość była prowadzona po rosyjsku. Zmiany w przepisach są więc kolejnym krokiem w kierunku rusyfikacji nauczania na Białorusi. 

Źródła: rp.pl/koniec-polskich-szkol-na-bialorusi

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!