Co tak naprawdę ciekawi uczniów gdy zacznie się z nimi rozmawiać o seksie? Rozmowa z Pauliną Wawrzyńczyk.

Pomimo tego, że aż 80% Polaków1 jest za edukacją seksualną w szkołach to temat ten wciąż budzi wiele kontrowersji i niepewności. W polskich szkołach temat seksualności, seksu i relacji jest wciąż w sferze tabu, przez co większość uczniów jest pozostawiona z tym tematem sama sobie. W konsekwencji wiedza jaką posiadają jest niepełna i wybiórcza, a to ma już bezpośredni wpływ na ich życie i zdrowie.

Ja przez całe 12 lat mojej szkolnej edukacji miałem jedynie jednorazowe, czterogodzinne, wątpliwej jakości warsztaty odnośnie edukacji seksualnej gdzie nie poinformowano mnie nawet gdzie mogę znaleźć dodatkowe, wartościowe linki i źródła, gdybym później chciał samodzielnie zgłębić ten temat. Dopiero gdy za sprawą rodziców w moje ręce trafiła książka Sztuka kochania Michaliny Wisłockiej wypełniłem luki w mojej wiedzy i zrozumiałem wartość płynącą z poznania podstaw takich tematów jak chociażby:  proces dorastania, antykoncepcja czy zapobieganie chorobom zakaźnym.

Czy tego chcemy czy nie seks i relacje młodych zawsze ciekawiły, ciekawią i ciekawić będą, natomiast rolą dorosłych jest nakierowanie ich na rzeczowe i konkretne informacje na ten temat. Tylko w ten sposób ich dzieci i uczniowie będą mogli świadomie wkraczać w świat swojej seksualności i nie zrobią krzywdy sobie ani innym, a przecież o to w tym ostatecznie chodzi – o zdrowie i bezpieczeństwo.

Z tego powodu do przybliżenia nam wszystkim tematu edukacji seksualnej i tego jak wyglądają takie zajęcia zaprosiłem edukatorkę seksualną z wieloletnim doświadczeniem –  Paulinę Wawrzyńczyk. W trakcie naszej rozmowy Paulina opowiedziała między innymi o tym co tak naprawdę ciekawi uczniów gdy zacznie się z nimi rozmawiać o seksie? Jakie niebezpieczeństwa mogą bezpośrednio wynikać z braku edukacji seksualnej? Czy każdy może prowadzić takie zajęcia, a może kto nie powinien podejmować się takiego zadania? I skąd tak naprawdę bierze się cała ta kontrowersja związana z tym tematem? Na te i inne pytania związane z edukacją seksualną odpowiedź znajdziecie w 10 odcinku podcastu Newschool.

Zapraszam wszystkich do wysłuchania rozmowy z Pauliną Wawrzyńczyk!

Tutaj znajdziecie linki do stron wspomnianych w naszej rozmowie:

1. PONTON
  2. sexedpl
  3. brook
  4. Instagram Pauliny

Źródła: gazeta.pl

Film o szkole w Mubende

Dom, ulica, plac zabaw, osiedlowy sklep, przedszkole… Tu się urodziliśmy. Tu się  wychowaliśmy, tu się wszystko  zaczęło. Z większym lub mniejszym szczęściem trafiliśmy do szkoły,