Co tak naprawdę ciekawi uczniów gdy zacznie się z nimi rozmawiać o seksie? Rozmowa z Pauliną Wawrzyńczyk.

Pomimo tego, że aż 80% Polaków1 jest za edukacją seksualną w szkołach to temat ten wciąż budzi wiele kontrowersji i niepewności. W polskich szkołach temat seksualności, seksu i relacji jest wciąż w sferze tabu, przez co większość uczniów jest pozostawiona z tym tematem sama sobie. W konsekwencji wiedza jaką posiadają jest niepełna i wybiórcza, a to ma już bezpośredni wpływ na ich życie i zdrowie.

Ja przez całe 12 lat mojej szkolnej edukacji miałem jedynie jednorazowe, czterogodzinne, wątpliwej jakości warsztaty odnośnie edukacji seksualnej gdzie nie poinformowano mnie nawet gdzie mogę znaleźć dodatkowe, wartościowe linki i źródła, gdybym później chciał samodzielnie zgłębić ten temat. Dopiero gdy za sprawą rodziców w moje ręce trafiła książka Sztuka kochania Michaliny Wisłockiej wypełniłem luki w mojej wiedzy i zrozumiałem wartość płynącą z poznania podstaw takich tematów jak chociażby:  proces dorastania, antykoncepcja czy zapobieganie chorobom zakaźnym.

Czy tego chcemy czy nie seks i relacje młodych zawsze ciekawiły, ciekawią i ciekawić będą, natomiast rolą dorosłych jest nakierowanie ich na rzeczowe i konkretne informacje na ten temat. Tylko w ten sposób ich dzieci i uczniowie będą mogli świadomie wkraczać w świat swojej seksualności i nie zrobią krzywdy sobie ani innym, a przecież o to w tym ostatecznie chodzi – o zdrowie i bezpieczeństwo.

Czy tego chcemy czy nie seks i relacje młodych zawsze ciekawiły, ciekawią i ciekawić będą, natomiast rolą dorosłych jest nakierowanie ich na rzeczowe i konkretne informacje na ten temat.


Z tego powodu do przybliżenia nam wszystkim tematu edukacji seksualnej i tego jak wyglądają takie zajęcia zaprosiłem edukatorkę seksualną z wieloletnim doświadczeniem –  Paulinę Wawrzyńczyk. W trakcie naszej rozmowy Paulina opowiedziała między innymi o tym co tak naprawdę ciekawi uczniów gdy zacznie się z nimi rozmawiać o seksie? Jakie niebezpieczeństwa mogą bezpośrednio wynikać z braku edukacji seksualnej? Czy każdy może prowadzić takie zajęcia, a może kto nie powinien podejmować się takiego zadania? I skąd tak naprawdę bierze się cała ta kontrowersja związana z tym tematem? Na te i inne pytania związane z edukacją seksualną odpowiedź znajdziecie w 10 odcinku podcastu Newschool.

Zapraszam wszystkich do wysłuchania rozmowy z Pauliną Wawrzyńczyk!


Tutaj znajdziecie linki do stron wspomnianych w naszej rozmowie: 

  1. PONTON
  2. sexedpl
  3. brook
  4. Instagram Pauliny

Źródła: gazeta.pl

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Film o szkole w Mubende

Dom, ulica, plac zabaw, osiedlowy sklep, przedszkole… Tu się urodziliśmy. Tu się  wychowaliśmy, tu się wszystko  zaczęło. Z większym lub mniejszym szczęściem trafiliśmy do szkoły,

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry