Systemy edukacji na całym świecie zmuszone są zmierzyć się z powrotem do normalności. Końca pandemii wciąż nie widać. To jednak nie oznacza, że musimy polegać jedynie na zdalnych lekcjach, które nigdy nie zastąpią lekcji opartych na bezpośrednim kontakcie międzyludzkim. Szkoły na całym świecie zaczynają wdrażać nowe metody prowadzenia lekcji. Bardzo często oparte są na nauczaniu na świeżym powietrzu.
Takie rozwiązanie zastosowano w Danii, która została pierwszym krajem Europy znoszącym edukacyjny lockdown. Duńskie dzieci wróciły do szkół już w kwietniu, po zaledwie kilku tygodniach kwarantanny. Wprowadzono tam specjalne wymogi sanitarne, takie jak dwumetrowy dystans między ławkami, zainstalowanie automatycznych dyspozytorów mydła oraz właśnie zwiększenie liczby lekcji poza klasą. Zaczęto prowadzić nowe aktywności poza budynkiem. Młodsze dzieci więcej czasu spędzają w szkolnych ogródkach i na spacerach. Starsze uczestniczą w zajęciach prowadzonych na szkolnych podwórzach i w miejskich parkach.
Podobne kroki zaczęto podejmować we Włoszech. Tamtejsze ministerstwo edukacji, nawołuje szkoły do współpracy z władzami lokalnymi, celem uzyskania dodatkowych przestrzenii do prowadzenia lekcji. Włoscy nauczyciele z Piemontu postanowili zastosować duńskie restrykcje sanitarne w przedszkolach. Dzieci podzielono na małe, pięcioosobowe grupy. Każda grupa otrzymała oddzielną przestrzeń do zabawy oraz oddzielne kabiny i umywalki w łazienkach, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Po kilku tygodniach postanowiono stopniowo zwiększać liczbę wszystkich dzieci w placówkach.
Mimo że letnie eksperymenty z takim prowadzeniem lekcji zakończyły się we Włoszech sukcesem, wielu rodziców dalej nie jest pewnych, czy te rozwiązania zadziałają jesienią, gdy wszystkie dzieci pójdą do szkół. Włoskie szkoły nie dysponują takimi samymi środkami jak duńskie, a przestrzenii w miastach może po prostu zabraknąć.
Źrodło: www.thelocal.se, www.thelocal.dk