Edukacja seksualna w Europie

Grzegorz Rzepka
1 komentarz

Kwestia edukacji seksualnej w Polsce, ale i na świecie, bez wątpienia budzi wiele emocji. Część państw, między innymi Polska, zajęcia edukacji seksualnej oferuje tylko w formie fakultatywnej albo nawet wcale, inne kraje natomiast, takie zajęcia mają wpisane w podstawę programową, które często zaczynają się  już na wczesnym etapie edukacji.

Krajem prezentującym to drugie podejście jest m.in. Austria. Państwo to elementy edukacji seksualnej wprowadziło jako jedno z pierwszych (wcześniej stało się to tylko w Szwecji). “Wychowanie do życia w rodzinie “ nie funkcjonuje tu jednak jako osobny przedmiot, a jest częścią przedmiotów takich jak zdrowie i aktywność fizyczna, wiedza ogólna czy biologia.

Ciekawie wygląda również sytuacja w Albanii. Powszechny obowiązek nauczania edukacji seksualnej (w przeciwieństwie do Austrii istnieje w formie odrębnego przedmiotu) funkcjonuje tam dopiero od 2015 roku i wprowadzany był przy ciągle utrzymującej się niechęci społeczeństwa do tego pomysłu. Mimo to, edukacja seksualna w Albanii należy do najobszerniejszych i najlepiej przygotowanych spośród całej Europy. Wszyscy prowadzący ją nauczyciele są zobowiązani do odbycia wielu godzin szkolenia, sam program przewiduje w sumie 140 godzin przedmiotu, a w jego tworzeniu współuczestniczą organizacje pozarządowe i aktywiści LGBT.

Mimo to, edukacja seksualna w Albanii należy do najobszerniejszych i najlepiej przygotowanych spośród całej Europy. Wszyscy prowadzący ją nauczyciele są zobowiązani do odbycia wielu godzin szkolenia, sam program przewiduje w sumie 140 godzin przedmiotu, a w jego tworzeniu współuczestniczą organizacje pozarządowe i aktywiści LGBT.

W Estonii przedmiot „edukacja osobista, społeczna i zdrowotna” odpowiadający polskiemu wychowaniu do życia w rodzinie jest obowiązkowy dla dzieci od siódmego do piętnastego roku życia, a w późniejszych latach edukacji jest zastępowany przez „studia rodzinne” lub psychologię.

W jeszcze inny sposób  do kwestii edukacji seksualnej podeszło fińskie ministerstwo edukacji. W tym kraju, program nauczania edukacji seksualnej (obowiązkowej od 2016 roku) został opracowany przy współpracy z uczniami, którzy deklarowali jakie tematy interesowałyby ich najbardziej.

Jak więc widać kwestia edukacji seksualnej jest rozwiązana na różny sposób w różnych państwach, ale funkcjonuje ona w jakiejś formie w prawie każdym europejskim kraju.

Źródło: sonar.wyborcza.pl

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Norbert 30 sierpnia 2021 - 10:01

okropność

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności