Edukacja seksualna w Europie

Kwestia edukacji seksualnej w Polsce, ale i na świecie, bez wątpienia budzi wiele emocji. Część państw, między innymi Polska, zajęcia edukacji seksualnej oferuje tylko w formie fakultatywnej albo nawet wcale, inne kraje natomiast, takie zajęcia mają wpisane w podstawę programową, które często zaczynają się  już na wczesnym etapie edukacji.

Krajem prezentującym to drugie podejście jest m.in. Austria. Państwo to elementy edukacji seksualnej wprowadziło jako jedno z pierwszych (wcześniej stało się to tylko w Szwecji). “Wychowanie do życia w rodzinie “ nie funkcjonuje tu jednak jako osobny przedmiot, a jest częścią przedmiotów takich jak zdrowie i aktywność fizyczna, wiedza ogólna czy biologia.

Ciekawie wygląda również sytuacja w Albanii. Powszechny obowiązek nauczania edukacji seksualnej (w przeciwieństwie do Austrii istnieje w formie odrębnego przedmiotu) funkcjonuje tam dopiero od 2015 roku i wprowadzany był przy ciągle utrzymującej się niechęci społeczeństwa do tego pomysłu. Mimo to, edukacja seksualna w Albanii należy do najobszerniejszych i najlepiej przygotowanych spośród całej Europy. Wszyscy prowadzący ją nauczyciele są zobowiązani do odbycia wielu godzin szkolenia, sam program przewiduje w sumie 140 godzin przedmiotu, a w jego tworzeniu współuczestniczą organizacje pozarządowe i aktywiści LGBT.

Mimo to, edukacja seksualna w Albanii należy do najobszerniejszych i najlepiej przygotowanych spośród całej Europy. Wszyscy prowadzący ją nauczyciele są zobowiązani do odbycia wielu godzin szkolenia, sam program przewiduje w sumie 140 godzin przedmiotu, a w jego tworzeniu współuczestniczą organizacje pozarządowe i aktywiści LGBT.


W Estonii przedmiot „edukacja osobista, społeczna i zdrowotna” odpowiadający polskiemu wychowaniu do życia w rodzinie jest obowiązkowy dla dzieci od siódmego do piętnastego roku życia, a w późniejszych latach edukacji jest zastępowany przez „studia rodzinne” lub psychologię.

W jeszcze inny sposób  do kwestii edukacji seksualnej podeszło fińskie ministerstwo edukacji. W tym kraju, program nauczania edukacji seksualnej (obowiązkowej od 2016 roku) został opracowany przy współpracy z uczniami, którzy deklarowali jakie tematy interesowałyby ich najbardziej.

Jak więc widać kwestia edukacji seksualnej jest rozwiązana na różny sposób w różnych państwach, ale funkcjonuje ona w jakiejś formie w prawie każdym europejskim kraju.

czytaj

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry