Edukacja seksualna w Europie

Grzegorz Rzepka
1 komentarz

Kwestia edukacji seksualnej w Polsce, ale i na świecie, bez wątpienia budzi wiele emocji. Część państw, między innymi Polska, zajęcia edukacji seksualnej oferuje tylko w formie fakultatywnej albo nawet wcale, inne kraje natomiast, takie zajęcia mają wpisane w podstawę programową, które często zaczynają się  już na wczesnym etapie edukacji.

Krajem prezentującym to drugie podejście jest m.in. Austria. Państwo to elementy edukacji seksualnej wprowadziło jako jedno z pierwszych (wcześniej stało się to tylko w Szwecji). “Wychowanie do życia w rodzinie “ nie funkcjonuje tu jednak jako osobny przedmiot, a jest częścią przedmiotów takich jak zdrowie i aktywność fizyczna, wiedza ogólna czy biologia.

Ciekawie wygląda również sytuacja w Albanii. Powszechny obowiązek nauczania edukacji seksualnej (w przeciwieństwie do Austrii istnieje w formie odrębnego przedmiotu) funkcjonuje tam dopiero od 2015 roku i wprowadzany był przy ciągle utrzymującej się niechęci społeczeństwa do tego pomysłu. Mimo to, edukacja seksualna w Albanii należy do najobszerniejszych i najlepiej przygotowanych spośród całej Europy. Wszyscy prowadzący ją nauczyciele są zobowiązani do odbycia wielu godzin szkolenia, sam program przewiduje w sumie 140 godzin przedmiotu, a w jego tworzeniu współuczestniczą organizacje pozarządowe i aktywiści LGBT.

Mimo to, edukacja seksualna w Albanii należy do najobszerniejszych i najlepiej przygotowanych spośród całej Europy. Wszyscy prowadzący ją nauczyciele są zobowiązani do odbycia wielu godzin szkolenia, sam program przewiduje w sumie 140 godzin przedmiotu, a w jego tworzeniu współuczestniczą organizacje pozarządowe i aktywiści LGBT.

W Estonii przedmiot „edukacja osobista, społeczna i zdrowotna” odpowiadający polskiemu wychowaniu do życia w rodzinie jest obowiązkowy dla dzieci od siódmego do piętnastego roku życia, a w późniejszych latach edukacji jest zastępowany przez „studia rodzinne” lub psychologię.

W jeszcze inny sposób  do kwestii edukacji seksualnej podeszło fińskie ministerstwo edukacji. W tym kraju, program nauczania edukacji seksualnej (obowiązkowej od 2016 roku) został opracowany przy współpracy z uczniami, którzy deklarowali jakie tematy interesowałyby ich najbardziej.

Jak więc widać kwestia edukacji seksualnej jest rozwiązana na różny sposób w różnych państwach, ale funkcjonuje ona w jakiejś formie w prawie każdym europejskim kraju.

Źródło: sonar.wyborcza.pl

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Norbert 30 sierpnia 2021 - 10:01

okropność

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!