Filozofia w szkole – o co walczą Francuzi? 

Aleksandra Gancarz
0 komentarz

W 2021 roku w Polsce do matury z filozofii przystąpiło 1345 osób. To mniej niż 0,5% wszystkich abiturientów. Tymczasem we Francji matura z filozofii jest obowiązkowa, a wielkie emocje wzbudził zamiar zmniejszenia tygodniowego wymiaru godzin filozofii w liceum. 

„Przed filozofią nie ma ucieczki!” grzmiał mój wykładowca na pierwszym roku pedagogiki, wywołując u większości studentów przygnębienie. Z ponad stu osób zgromadzonych na wykładzie tylko dwie miały filozofię w liceum i to zaledwie godzinę tygodniowo w jednym roku szkolnym. Godzinę spędzoną z nudnym nauczycielem nad starym, pożółkłym podręcznikiem Barbary Markiewicz. Więcej dawała wtedy lektura Świata Zofii Gaardera… 

We Francji tradycja nauczania filozofii w liceum sięga XIX wieku. Wprowadzenie tego przedmiotu do programów nauczania miało na celu kształtowanie krytycznego myślenia i sztuki argumentowania. Do dziś Francuzi uczą filozofii w taki właśnie sposób, a obowiązkowa matura z tego przedmiotu wymaga napisania rozprawy. 

Wysoki status filozofii w szkole przekłada się na klimat społeczny w całym państwie. W telewizji co rusz jakiś filozof komentuje bieżące wydarzenia, a w sklepach, nawet prowincjonalnych, bez problemu dostaniemy czasopismo „Philosophie”. Już same tytuły z pierwszych stron tego miesięcznika sporo mówią o francuskim podejściu do filozofii: Wojna jest wtedy, gdy już nie myślimy, Co widzimy, gdy się starzejemy, Czy moją wolność można negocjować?

W państwie o takich tradycjach minister edukacji narodowej zaproponował zmniejszenie tygodniowego wymiaru nauki filozofii o jedną godzinę. Szybko przypomniano mu, że nauczanie filozofii stanowi fundament republikańskiego modelu kształcenia, a on sam pięć lat wcześniej deklarował swoje przywiązanie do filozofii i chęć wzmocnienia jej nauczania. W wyniku dużego sprzeciwu filozofia w liceum utrzymała status quo, czyli cztery godziny tygodniowo na profilu ogólnym i dwie na profilu technicznym. 

W Polsce klimat dla filozofii jest mniej sprzyjający, lecz są nauczyciele, którzy z pasją przekazują umiłowanie mądrości, a skarbnicą inspiracji dla nich może być, chociażby czasopismo i portal „Filozofuj!”. 

Znasz inne narzędzia wspierające nauczanie filozofii? Podziel się nimi w komentarzach!

Źródła: lemonde, philomag, cke.gov.pl, filozofuj.eu

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!