Powoli kończą się wakacje, a wraz z nimi nasz wakacyjny eksperyment, czyli edukacyjne podsumowanie tygodnia, w którym mogliście znaleźć zbiór najciekawszych newsów i wydarzeń edukacyjnych z Polski i świata z danego tygodnia.
Jeśli chcecie w dalszym ciągu otrzymywać taką porcję edukacyjnych newsów, to koniecznie zostawcie komentarz pod tym wpisem!
Ceny podręczników drożeją
Początek nowego roku szkolnego może przynieść trudności związane z zakupem podręczników. Mimo podniesionej dotacji na książki do 448 mln złotych, dyrektorzy szkół alarmują, że te fundusze mogą nie wystarczyć z uwagi na fakt, że wydawnictwa zwiększyły ceny.
W tym miejscu warto zajrzeć do artykułu, który rozjaśnia sytuację rynku podręczników w Polsce (swoją drogą bardzo ciekawą!). Tekst jest co prawda z 2021 roku, ale nie udało mi się znaleźć nowszych publikacji na ten temat.
Coraz więcej studentów z zagranicy
Liczba studentów z zagranicy w polskich uczelniach stale rośnie, osiągając blisko 89,5 tys. w ubiegłym roku akademickim. To o ponad 4,7 tys. więcej niż w roku poprzednim. Niemal połowę z tych studentów stanowią Ukraińcy, których liczba zbliża się do 40 tys.
Mimo tego wzrostu polskie uczelnie wciąż pozostają jednymi z najmniej umiędzynarodowionych w Unii Europejskiej i OECD.
Oprócz napływu studentów zagranicznych do Polski coraz więcej Polaków decyduje się na studia za granicą. Dane z Elab Education Laboratory wskazują, że Holandia cieszy się dużą popularnością wśród polskich studentów, bo aż 18% z nich wybiera właśnie holenderskie uczelnie!
Irlandia zajmuje drugie miejsce, a następnie znajdują się Włochy. Medycyna oraz kierunki związane z biznesem są najczęściej wybieranymi ścieżkami edukacyjnymi.
10 osób na jedno miejsce
Nagły wzrost znaczenia sztucznej inteligencji we wszystkich branżach generuje ogromne zainteresowanie studiami związanymi z tą dziedziną. W Polsce coraz więcej uczelni oferuje specjalistyczną wiedzę na temat AI, zarówno na studiach licencjackich, magisterskich, jak i podyplomowych.
Kandydatów na jedno miejsce jest wielokrotnie więcej niż dostępnych miejsc, przy czym na niektórych kierunkach jest nawet kilkunastu kandydatów na jedno miejsce.
Co ciekawe, AI nie jest jedynie domeną uczelni technicznych – także uniwersytety ekonomiczne i inne instytucje oferują studia związane ze sztuczną inteligencją, zwracając uwagę na zastosowanie tych technologii w biznesie i analizie danych.