Korzystamy – nie myślimy

Jan Sawicki
1 komentarz

Bardzo ciekawie prezentują się wyniki najnowszego międzynarodowego badania ICILS 2018. Wynika z niego, że tylko 2% uczniów wykazuje się umiejętnościami krytycznego przyswajania informacji znalezionych w internecie.

Czy oznacza to, że cyfryzacja bez edukacji nie wystarczy? Właśnie taki wniosek można wysnuć z drugiej edycji Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (ICILS 2018).

Badanie ukazuje brak zasadności popularnego założenia,  że młodzi ludzie przez sam fakt regularnego korzystania z najnowszych technologii zdobywają równocześnie wiedzę na temat ich właściwego użytkowania.

Międzynarodowe Badanie Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych mierzy gotowość uczniów do życia w cyfrowej rzeczywistości – m.in. sprawdza ich stopień przygotowania do nauki i pracy w świecie digitalu.

Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że są to bardzo ważne kompetencje w codziennym życiu, ale może i przede wszystkim na rynku pracy. Można powiedzieć, że są warunkiem funkcjonowania we współczesnym świecie, a nawet czynnikiem zwiększającym poczucie jakości życia.

W edycji ICILS 2018 wzięło udział ponad 46 tys. uczniów i 26 tys. nauczycieli z 12 krajów. Choć Polska nie brała udziału w tym badaniu, polski Instytut Badań Naukowych uważa, że nie powinniśmy w skali Polski bagatelizować tych wyników. Co ciekawe jednak, w poprzedniej edycji badania, w którym polscy uczniowie brali udział, wypadli na tle reszty uczestników bardzo dobrze.

Wyniki badania znajdziesz tutaj.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Musimy zacząć uczyć cyberbezpieczeństwa - e:mi 22 kwietnia 2020 - 13:06

[…] Naukowcy alarmują, że nasze dzieci nie mają obecnie wystarczającej wiedzy jak korzystać odpowiedzialnie z technologii. O jednym z takich badań mieliśmy okazję już pisać na łamach e:mi w tekście „Korzystamy nie myślimy„. […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!