Korzystamy – nie myślimy

Bardzo ciekawie prezentują się wyniki najnowszego międzynarodowego badania ICILS 2018. Wynika z niego, że tylko 2% uczniów wykazuje się umiejętnościami krytycznego przyswajania informacji znalezionych w internecie.

Czy oznacza to, że cyfryzacja bez edukacji nie wystarczy? Właśnie taki wniosek można wysnuć z drugiej edycji Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych (ICILS 2018).

Badanie ukazuje brak zasadności popularnego założenia,  że młodzi ludzie przez sam fakt regularnego korzystania z najnowszych technologii zdobywają równocześnie wiedzę na temat ich właściwego użytkowania.

Międzynarodowe Badanie Kompetencji Komputerowych i Informacyjnych mierzy gotowość uczniów do życia w cyfrowej rzeczywistości – m.in. sprawdza ich stopień przygotowania do nauki i pracy w świecie digitalu.

Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że są to bardzo ważne kompetencje w codziennym życiu, ale może i przede wszystkim na rynku pracy. Można powiedzieć, że są warunkiem funkcjonowania we współczesnym świecie, a nawet czynnikiem zwiększającym poczucie jakości życia.

W edycji ICILS 2018 wzięło udział ponad 46 tys. uczniów i 26 tys. nauczycieli z 12 krajów. Choć Polska nie brała udziału w tym badaniu, polski Instytut Badań Naukowych uważa, że nie powinniśmy w skali Polski bagatelizować tych wyników. Co ciekawe jednak, w poprzedniej edycji badania, w którym polscy uczniowie brali udział, wypadli na tle reszty uczestników bardzo dobrze.

Wyniki badania znajdziesz tutaj.

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji