WOOP

Maria Drozdowicz
0 komentarz

Czy przeszkoda zawsze musi tylko przeszkadzać? Co decyduje o tym, że nazywamy coś trudnością? Czy pozytywne myślenie musi mieć zawsze pozytywne skutki?

Na te i wiele innych nieintuicyjnych pytań stara się udzielić odpowiedzi psycholożka Gabriele Oettingen. Od ponad dwudziestu lat prowadzi badania dotyczące motywacji i skutecznych metod osiągania stawianych sobie celów. Na ich podstawie opracowała metodę Kontrastowania mentalnego z implementacją intencji, potocznie zwaną WOOP, która wykorzystuje zarówno myślenie o potencjalnych pozytywnych efektach naszego zamierzenia, jak i o przeciwnościach, które mogą spotkać nas po drodze. 

Nazwa WOOP jest akronimem angielskich wyrazów: wish (cel, życzenie), outcome (wynik, oczekiwany rezultat), obstacle (przeszkoda), plan (plan). Są to kolejne kroki, jakie trzeba wykonać, aby wdrożyć w życie opisywaną metodę. Na początku należy intensywnie skupić uwagę na naszym najważniejszym celu, który można zrealizować w określonym czasie. Pomocne w jego określeniu jest zadanie sobie pytania: czego chcę najbardziej (np. w następnym miesiącu)? Następnie należy swoje życzenie krótko sformułować. W tej fazie nie wymyśla się jeszcze  samego celu – na razie jedynie się go szuka. Skupianie się na nim samym zaczyna się w następnych krokach. Staramy się określić, co najlepszego może się stać, jeśli uda nam się nasze zamierzenie osiągnąć, ale także, co może nam stanąć na przeszkodzie. Ważne jest, by wyobrazić sobie, bardzo dokładnie poczuć, zarówno radość związaną z osiągnięciem, jak i wszystkie przeszkody, które można na swojej drodze napotkać. Ostatnim krokiem jest wymyślenie planu, w jaki sposób wszystkie potencjalne – już przeżyte mentalnie – trudności można pokonać. Najlepiej wymyślić rozwiązania dla każdej trudności i sformułować je w reguły: “jeśli spotka mnie x, wtedy zrobię y”. Wcześniejsze przygotowanie i przemyślenie, zarówno euforii, jak i przeciwności związanych z realizacją celu ma zwiększyć gotowość do radzenia sobie z „nieprzewidzianymi sytuacjami”, które zostaną wcześniej przewidziane i w pewien sposób przeżyte.

Badania wykazują, że regularne, a więc także wyćwiczone stosowanie metody Kontrastowania mentalnego wpływa pozytywnie na zdrowie, pomaga wypracowywać korzystne zachowania społeczne oraz osiągać lepsze wyniki w nauce. U osób stosujących WOOP, efekty można zaobserwować na przykład analizując zmianę nawyków żywieniowych, utratę kilogramów, poprawę kondycji; innymi pozytywnymi skutkami są: zwiększenie społecznej tolerancji, zmniejszenie się zachowań lękowych, lepsze zarządzanie czasem i skuteczniejsza nauka czy poprawa ocen i regularniejsze uczęszczanie do szkoły uczniów z mniej uprzywilejowanych środowisk. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu wypróbować WOOP. Gabriele Oettingen przekonuje, że wystarczy pięć minut odizolowanego wyciszenia i skupienia, aby przejść przez cały proces. Istnieją również specjalne strony i aplikacje, takie jak ta: woopmylife.org, które przeprowadzają użytkownika przez kolejne kroki. WOOP ma nie tylko budować lepszą motywację do osiągania celów. Przede wszystkim pomaga w ich priorytetyzowaniu – jest to swego rodzaju sprzątające chaos możliwości narzędzie, które ma pomóc niektóre plany zrealizować, inne zaś odłożyć lub odrzucić. 

Źródła: 

youtube.com; woopmylife.org; rosnijwsile.pl;
dostęp: 10.08.2023

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności