Studia. Iść, czy nie iść… oto jest pytanie!

“Po co ci te studia?” to pytanie, które często słyszą i zadają sobie młodzi ludzie.

Wiele zawodów można z powodzeniem wykonywać bez dyplomu magistra czy licencjata. W uczelniach wyższych wraz z liczbą studentów spada poziom kształcenia, a wzrasta różnorodność form, które mają zachęcać do wypełniania wolnych miejsc na niektórych kierunkach. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jest gorzej niż kiedy, ale na pewno jest inaczej.

Dewaluacja wyższego wykształcenia wpływa na aspiracje edukacyjne społeczeństwa i dziś mamy już pewność, że jest to druga po niżu demograficznym przyczyna spadku liczby studentów.

Czy w takiej sytuacji warto jeszcze studiować, a jeśli tak, to po co? Zapytaliśmy o to naszych rozmówców.

Adrian po maturze założył własną firmę. Antek wybrał studia w prestiżowej polskiej uczelni, lecz jego kierunek wywołuje czasem w rozmówcach pobłażliwy uśmiech lub ubolewanie nad czekającym go losem. Alicja jeszcze nie wie dokładnie, co będzie robić po maturze, lecz wachlarz możliwości, jakie przed sobą widzi, jest znacznie szerszy niż kształcenie akademickie.

Zapraszamy Was do wysłuchania tej inspirującej rozmowy!