#126 – Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?

Ola i Marcin Sawiccy

Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć? To sytuacja znana pewnie każdemu rodzicowi i nauczycielowi. Co zrobić, gdy nas dopadnie wyzwanie stawienia czoła dziecku, które mówi “nie i koniec”?

W tym odcinku rozmawiamy o pomysłach na takie momenty. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak się dzieje i zainspirować was do niezniechęcania się w tych trudniejszych chwilach.

Jeśli macie jakieś sprawdzone sposoby, zachęcamy do podzielenia się nimi w komentarzach.

Życzymy miłego słuchania!

Ola 15 stycznia 2023 - 13:05

Atmosfera nauki to rzeczywiście podstawa. Wcale nie musi to być ciche biureczko w pokoju dziecka.
Mój najstarszy syn (12 lat) najefektywniej się uczy opowiadając wszystkim (dosłownie, a przynajmniej tym co chcą słuchać 😉) to czego się dowiedział podczas przygotowania do egzaminu (dzieci są w edukacji domowej).
Syn młodszy (9 lat, autyzm) z kolei lubi być blisko mnie i wspólnie czytać, liczyć bawiąc się. Jakże to odmienny obraz uczących się dzieci dla nas rodziców, często nie do końca „odszkolnionych”.
Dużo czasu zajęło mi jako mamie aby dać szansę na naukę dzieciom według ich pomysłu. Aby zaufać takiemu 11-latkowi, który nie musi wcale uczyć się tak jak mama… 🙂
Dziękuję za ten podcast.
Często, słuchając, dostrzegam dylematy i zmagania w codzienności naszej edukacji domowej.