Nie ważne czy zgadzasz się z tezą, że szkoła zabija kreatywność czy nie, uważam, że przyda się mała „ściąga” ze sposobów w jaki sposób możemy nasze dzieci zachęcać do kreatywności na co dzień i rozwijać w nich tą cechę.W tym celu oprę się na wskazówkach Mitchela Resnicka, profesora badań naukowych MIT i kierownika grupy Lifelong Kindergarten w MIT Media LAB, który podobnie jak Ken Robinson, przestrzega w swoich badaniach o efekcie ubocznym systemu edukacji, którym jest właśnie wygaszanie instynktu tworzenia i rozwiązywania problemów u naszych dzieci.
Profesor, który uważa, że najważniejszą umiejętnością w niepewnej przyszłości jest właśnie kreatywność, stworzył bardzo ciekawych 10 propozycji, jak ją u dzieci rozwijać.
- Nie zostawiaj dziecka z pustą kartką, płótnem czy ekranem. Pokaż mu przykłady obrazów, rysunków czy ilustracji. Nie ma nic złego w tym, że dziecko je skopiuje. Jeżeli to zrobi, zachęć je do modyfikacji. Takie podejście może znacznie bardziej pobudzić wyobraźnię dziecka.
- Zachęcaj do zabawy. Wyobraźnia nie ogranicza się tylko do tego co w głowie, ważne są również ręce. Może pora na wyciągnięcie odłożonych na półkę klocków LEGO czy nieużywanych sprzętów do majsterkowania przechowywanych w garażu.
- Zapewnij dużo różnych materiałów. „Zabawki, narzędzia i materiały znajdujące się w otaczającym ich świecie mają duży wpływ na dzieci. Aby zaangażować dzieci w twórcze działania, upewnij się, że mają one dostęp do szerokiej gamy materiałów do rysowania, budowania i rzemiosła” – mówi profesor.
- Nie ograniczaj się tylko do jednego rodzaju aktywności, którą proponujesz swojemu dziecku. Raz daj mu rysować, innym razem budować lub tworzyć coś przy użyciu komputera.
- Podkreślaj proces, a nie efekt końcowy. Rozmawiaj z dzieckiem o źródle inspiracji i zachęcaj do eksperymentów w trakcie tworzenia. Rozmawiaj „co dalej” i „dlaczego tak”.
- Daj dziecku dużo czasu. Brak czasu zabija w dziecku pokłady kreatywności i eksperymentowania na rzecz „zmieszczenia się w wyznaczonym czasie”
- Postaw się w roli „łącznika”, który pomaga dziecku znaleźć innych do zabawy. Współpraca jest kluczową częścią kreatywności.
- Nie angażuj się zbytnio. Rodzice często mają ochotę mówić dzieciom co mają robić, lub wręcz to za nich wykonać. W ten sposób nie rozwiniesz kreatywności u swojego dziecka.
- Zadawaj pytania. Zachęć nimi dziecko do refleksji, do zastanowienia się co tak właściwie się wydarzyło. Przykład: „Jak wpadłeś na pomysł tego projektu?”.
- Podziel się z dzieckiem swoimi przemyśleniami. „Rozmowa z dziećmi na temat własnego procesu myślenia jest najlepszym prezentem, jaki możesz im dać.” – wspomina Mitchel Resnick.
Zachęcam do przeczytania całego tekstu, w którym temat kreatywności u dzieci został poruszony znacznie obszerniej, a powyższe 10 wskazówek są tylko podsumowaniem wielu, bardzo ciekawych i ważnych kwestii, które poruszył profesor.