10 sposobów jak rozwinąć w dzieciach kreatywność

Nie ważne czy zgadzasz się z tezą, że szkoła zabija kreatywność czy nie, uważam, że przyda się mała „ściąga” ze sposobów w jaki sposób możemy nasze dzieci zachęcać do kreatywności na co dzień i rozwijać w nich tą cechę.W tym celu oprę się na wskazówkach Mitchela Resnicka, profesora badań naukowych MIT i kierownika grupy Lifelong Kindergarten w MIT Media LAB, który podobnie jak Ken Robinson, przestrzega w swoich badaniach o efekcie ubocznym systemu edukacji, którym jest właśnie wygaszanie instynktu tworzenia i rozwiązywania problemów u naszych dzieci. 

Profesor, który uważa, że najważniejszą umiejętnością w niepewnej przyszłości jest właśnie kreatywność, stworzył bardzo ciekawych 10 propozycji, jak ją u dzieci rozwijać.

  1. Nie zostawiaj dziecka z pustą kartką, płótnem czy ekranem. Pokaż mu przykłady obrazów, rysunków czy ilustracji. Nie ma nic złego w tym, że dziecko je skopiuje. Jeżeli to zrobi, zachęć je do modyfikacji. Takie podejście może znacznie bardziej pobudzić wyobraźnię dziecka.
  2. Zachęcaj do zabawy. Wyobraźnia nie ogranicza się tylko do tego co w głowie, ważne są również ręce. Może pora na wyciągnięcie odłożonych na półkę klocków LEGO czy nieużywanych sprzętów do majsterkowania  przechowywanych w  garażu.
  3. Zapewnij dużo różnych materiałów. „Zabawki, narzędzia i materiały znajdujące się w otaczającym ich świecie mają duży wpływ na dzieci. Aby zaangażować dzieci w twórcze działania, upewnij się, że mają one dostęp do szerokiej gamy materiałów do rysowania, budowania i rzemiosła” –  mówi profesor.
  4. Nie ograniczaj się tylko do jednego rodzaju aktywności, którą proponujesz swojemu dziecku. Raz daj mu rysować, innym razem budować lub tworzyć coś przy użyciu komputera. 
  5. Podkreślaj proces, a nie efekt końcowy. Rozmawiaj z dzieckiem o źródle inspiracji i zachęcaj do eksperymentów w trakcie tworzenia. Rozmawiaj „co dalej” i „dlaczego tak”.
  6. Daj dziecku dużo czasu. Brak czasu zabija w dziecku pokłady kreatywności i eksperymentowania na rzecz „zmieszczenia się w wyznaczonym czasie”
  7. Postaw się w roli „łącznika”, który pomaga dziecku znaleźć innych do zabawy. Współpraca jest kluczową częścią kreatywności.
  8. Nie angażuj się zbytnio. Rodzice często mają ochotę mówić dzieciom co mają robić, lub wręcz to za nich wykonać. W ten sposób nie rozwiniesz kreatywności u swojego dziecka.
  9. Zadawaj pytania. Zachęć nimi dziecko do refleksji, do zastanowienia się co tak właściwie się wydarzyło. Przykład: „Jak wpadłeś na pomysł tego projektu?”.
  10. Podziel się z dzieckiem swoimi przemyśleniami. „Rozmowa z dziećmi na temat własnego procesu myślenia jest najlepszym prezentem, jaki możesz im dać.” – wspomina Mitchel Resnick.

Zachęcam do przeczytania całego tekstu, w którym temat kreatywności u dzieci został poruszony znacznie obszerniej, a powyższe 10 wskazówek są tylko podsumowaniem wielu, bardzo ciekawych i ważnych kwestii, które poruszył profesor.

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Sztuka a nauka

Nie od dziś wiadomo, że obcowanie ze sztuką, w dowolnej formie, niesie za sobą wiele korzyści. Od zwykłej przyjemności, przez poszerzanie swojej wiedzy o kulturze,

Czytaj więcej »

Leśna edukacja “od kuchni”

Zdrowe odżywianie jest obok ruchu kolejnym ważnym elementem pomagającym zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. W przyrodzie odnajdujemy różnorodne zioła lecznicze, owoce i inne rośliny, przy pomocy których można przekazywać wiedzę dotyczącą zdrowia.

Czytaj więcej »

Neuronauka a matematyka

Spośród wszystkich elementarnych przedmiotów jakie zgłębia każdy człowiek, niezależnie od systemu edukacji, matematyka zawsze budzi największe emocje. Delikatny charakter tego przedmiotu, wymagający nie tylko dobrego

Czytaj więcej »

Leśna edukacja w akcji

Po obejrzeniu wielu filmów o leśnych przedszkolach i szkołach z całego świata, wygląda na to, że dzieci zazwyczaj nie mają nic przeciwko temu, żeby bawić się na dworze w deszczu i błocie i niekoniecznie komfortowej temperaturze.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji