“Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój” Carla Honore

Czy edukacja i wychowanie naszych pociech mają być zajęciami, w których mamy wszystko zaplanowane, zorganizowane, nastawione na jasno określony cel – czy raczej jest  to rodzaj spaceru, wycieczki z nastawieniem na korzystanie z czasu i swobody, jakimi właśnie dysponujemy?

Wiele do myślenia w tych kwestiach dała mi książka „Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój” Carla Honore – pozycja, która z dużą dozą niepokoju opisuje próby zawłaszczania przez rodziców czasu i aktywności dziecka.

Carl Honore podróżuje po świecie, poznaje i doświadcza zróżnicowanych kulturowo pomysłów na edukowanie własnych dzieci. Niepokoi go wspólna prawie wszystkim miejscom na  świecie presja, której poddawane są dzieci – presja nieustannego rozwijania się, zbierania nowych doświadczeń, nabywania kolejnych umiejętności. 

Autor opisuje historie dzieci od momentu, gdy są jeszcze w łonie matki, aż do okresu adolescencji. Zaczyna swoją wędrówkę od sklepów muzycznych oferujących muzykę dla dzieci w fazie prenatalnej i kontynuuje ją przez rynek wózków dziecięcych z wmontowanymi głośniczkami i wejściem USB do odtwarzaczy z muzyką, która ma rozwijać między innymi odpowiednie obszary mózgu czy myślenie matematyczne. Wraz z Honorem odwiedzamy także dzielnice Waszyngtonu, w których rodzice zaniepokojeni liczą zajęć dodatkowych dzieci, widząc, że ich pociechy umawiają się na spotkania z miesięcznym wyprzedzeniem, korzystając z kalendarzy Google’a, decydują o ustaleniu jednego dnia bez zajęć dodatkowych – po to, by pobawić się na podwórku, spotkać przypadkową grupę dzieci, pograć z kolegami z sąsiedztwa w kosza.

Tym, co nasuwa się po przeczytaniu książki, jest pytanie, co możemy zaoferować naszym pociechom zamiast PRESJI, w domu i szkole. Jak zainteresować nauką, pracą, jak nauczyć odpowiedzialności, samodzielności, a jednocześnie nie „spresjować” naszych pociech? 

Żródło:

Carl Honore “Pod presją. dajmy dzieciom święty spokój.” 
Wydawnictwo Wieża Babel, 2011 rok

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Czy pantofelek ma pupę?

Pupa – obszar nieoczywisty, czasem wstydliwy, albo pomijany. Tymczasem biolog i polarnik – Mikołaj Golachowski – postanowił, bez żadnych uprzedzeń, okiem naukowca, przyjrzeć się jak

Czytaj więcej »

Uczyć (się) z pasją

Moją pasją jest czytanie. Czytam reportaże, książki o sztuce, opowieści podróżnicze, biografie, pamiętniki, literaturę biznesową i religijną, czasami wracam do literatury dziecięcej i młodzieżowej. Teksty,

Czytaj więcej »

7 uczuć

W planach miałem napisanie tekstu na zupełnie inny temat jednak kilka dni temu, przypadkiem obejrzałem 7 uczuć Marka Koterskiego i uznałem, że film ten zasługuje na to, aby uwagami o nim podzielić się z szerszym gronem czytelników.

Czytaj więcej »

„Wolne dzieci”

„Wolne dzieci” – Peter Gray „Wolne dzieci” zaliczam do nielicznego grona książek, które w tak znaczącym stopniu ukształtowały moje poglądy na to w jakich warunkach

Czytaj więcej »

Drive – motywacja inaczej?

Lubię od czasu, do czasu przeglądać listy rankingowe np.: „moje najważniejsze książki”, „dziesięć lektur, które zmieniło moje życie”, ciekawi mnie co inspiruje innych, chętnie inspiruję

Czytaj więcej »

“Educated”

Zaintrygował mnie ten tytuł, gdy szukałam książki do słuchania po angielsku. Przedstawiona w niej historia, która okazała się autobiografią, wydarzyła się współcześnie w górach Idaho.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji