“Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój” Carla Honore

Marcin Sawicki
0 komentarz

Czy edukacja i wychowanie naszych pociech mają być zajęciami, w których mamy wszystko zaplanowane, zorganizowane, nastawione na jasno określony cel – czy raczej jest  to rodzaj spaceru, wycieczki z nastawieniem na korzystanie z czasu i swobody, jakimi właśnie dysponujemy?

Wiele do myślenia w tych kwestiach dała mi książka „Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój” Carla Honore – pozycja, która z dużą dozą niepokoju opisuje próby zawłaszczania przez rodziców czasu i aktywności dziecka.

Carl Honore podróżuje po świecie, poznaje i doświadcza zróżnicowanych kulturowo pomysłów na edukowanie własnych dzieci. Niepokoi go wspólna prawie wszystkim miejscom na  świecie presja, której poddawane są dzieci – presja nieustannego rozwijania się, zbierania nowych doświadczeń, nabywania kolejnych umiejętności. 

Autor opisuje historie dzieci od momentu, gdy są jeszcze w łonie matki, aż do okresu adolescencji. Zaczyna swoją wędrówkę od sklepów muzycznych oferujących muzykę dla dzieci w fazie prenatalnej i kontynuuje ją przez rynek wózków dziecięcych z wmontowanymi głośniczkami i wejściem USB do odtwarzaczy z muzyką, która ma rozwijać między innymi odpowiednie obszary mózgu czy myślenie matematyczne. Wraz z Honorem odwiedzamy także dzielnice Waszyngtonu, w których rodzice zaniepokojeni liczą zajęć dodatkowych dzieci, widząc, że ich pociechy umawiają się na spotkania z miesięcznym wyprzedzeniem, korzystając z kalendarzy Google’a, decydują o ustaleniu jednego dnia bez zajęć dodatkowych – po to, by pobawić się na podwórku, spotkać przypadkową grupę dzieci, pograć z kolegami z sąsiedztwa w kosza.

Tym, co nasuwa się po przeczytaniu książki, jest pytanie, co możemy zaoferować naszym pociechom zamiast PRESJI, w domu i szkole. Jak zainteresować nauką, pracą, jak nauczyć odpowiedzialności, samodzielności, a jednocześnie nie „spresjować” naszych pociech? 

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!