Chińskie szkoły bez smartfonów

Kwestia używania smartfonów w trakcie zajęć szkolnych to nieustannie powracający temat dyskusji we współczesnej edukacji. W trakcie gdy duża część pedagogów reprezentuje liberalne podejście do elektroniki, również wykorzystując ją w pracy z uczniami, nie brakuje smartfonowych sceptyków. 

Chiny postanowiły rozwiązać ten problem w charakterystycznym dla siebie stylu. Stanowczo zakazując używania smartfonów w szkołach podstawowych i gimnazjach, na poziomie ogólnokrajowym. Chyba, że na używanie telefonu zgadza się rodzic, który zobowiązany jest do uzasadnienia zgody na piśmie. Konieczność ta jednak, w konfucjańskiej kulturze posłuszeństwa wobec władz i autorytetów, może de facto równać się z całkowitym zakazem. 

Starszym, zakaz pozwoli na nostalgiczną podróż w przeszłość. Ministerstwo Edukacji Państwa Środka zasugerowało szkołom ustawienie publicznych aparatów telefonicznych, aby nie pozbawić uczniów kontaktu z rodzicami.

Nowe zarządzenie rządu umotywowane jest chęcią ochrony wzroku dzieci i zapobieganiu uzależnieniu od internetu czy gier komputerowych. Dzięki temu, uczniowie mają też bardziej skupić się na nauce. Co ciekawe, ta ostatnia motywacja nie jest całkowicie bezpodstawna. Badanie przeprowadzone w Anglii przez London School of Economics, wykazało, że w szkołach, w których zakazano używania telefonów odnotowuje się poprawy wyników sprawdzianów pisanych przez uczniów. Poprawa ta wynosi od 6% wzwyż.

Ogólnokrajowy zakaz, bądź ograniczenie używania urządzeń elektronicznych w szkołach, to idea realizowana nie tylko przez Chiny. Podobne zalecenie wystosował również rząd Francji w 2018 roku. W Polsce zaś, ta kwestia regulowana jest przez szkolne regulaminy, skutkiem czego ten zakaz obecny jest już w około 66% szkół.

Źródło: gazetaprawna.pl, forsal.pl, globaltimes.cn

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Uczniowie wystrzelili swój szkolny projekt w kosmos

Od kilkudziesięciu lat, popularyzacja przemysłu kosmicznego nieprzerwanie postępuje. Początkowo na wystrzelenie rakiety w kosmos pozwolić sobie mogły tylko największe światowe mocarstwa, później także mniejsze kraje, a obecnie, najśmielsze plany i najbardziej spektakularne loty przeprowadzają prywatni inwestorzy. Kilka lat temu odbył się nawet pierwszy „wycieczkowy” lot kosmiczny.

Czytaj więcej »

Najlepsze uniwersytety świata

Jakiś czas temu, opublikowana została kolejna już edycja The World University Rankings – międzynarodowego rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie. Tym co wyróżnia go na tle innych tego typu rankingów jest fakt, że oprócz wyników w nauce, podsumowuje również kilka innych, istotnych kwestii.

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji