Kwestia używania smartfonów w trakcie zajęć szkolnych to nieustannie powracający temat dyskusji we współczesnej edukacji. W trakcie gdy duża część pedagogów reprezentuje liberalne podejście do elektroniki, również wykorzystując ją w pracy z uczniami, nie brakuje smartfonowych sceptyków.
Chiny postanowiły rozwiązać ten problem w charakterystycznym dla siebie stylu. Stanowczo zakazując używania smartfonów w szkołach podstawowych i gimnazjach, na poziomie ogólnokrajowym. Chyba, że na używanie telefonu zgadza się rodzic, który zobowiązany jest do uzasadnienia zgody na piśmie. Konieczność ta jednak, w konfucjańskiej kulturze posłuszeństwa wobec władz i autorytetów, może de facto równać się z całkowitym zakazem.
Starszym, zakaz pozwoli na nostalgiczną podróż w przeszłość. Ministerstwo Edukacji Państwa Środka zasugerowało szkołom ustawienie publicznych aparatów telefonicznych, aby nie pozbawić uczniów kontaktu z rodzicami.
Nowe zarządzenie rządu umotywowane jest chęcią ochrony wzroku dzieci i zapobieganiu uzależnieniu od internetu czy gier komputerowych. Dzięki temu, uczniowie mają też bardziej skupić się na nauce. Co ciekawe, ta ostatnia motywacja nie jest całkowicie bezpodstawna. Badanie przeprowadzone w Anglii przez London School of Economics, wykazało, że w szkołach, w których zakazano używania telefonów odnotowuje się poprawy wyników sprawdzianów pisanych przez uczniów. Poprawa ta wynosi od 6% wzwyż.
Ogólnokrajowy zakaz, bądź ograniczenie używania urządzeń elektronicznych w szkołach, to idea realizowana nie tylko przez Chiny. Podobne zalecenie wystosował również rząd Francji w 2018 roku. W Polsce zaś, ta kwestia regulowana jest przez szkolne regulaminy, skutkiem czego ten zakaz obecny jest już w około 66% szkół.
Źródło: gazetaprawna.pl, forsal.pl, globaltimes.cn