Chińskie szkoły bez smartfonów

Mikołaj Stępień
0 komentarz

Kwestia używania smartfonów w trakcie zajęć szkolnych to nieustannie powracający temat dyskusji we współczesnej edukacji. W trakcie gdy duża część pedagogów reprezentuje liberalne podejście do elektroniki, również wykorzystując ją w pracy z uczniami, nie brakuje smartfonowych sceptyków. 

Chiny postanowiły rozwiązać ten problem w charakterystycznym dla siebie stylu. Stanowczo zakazując używania smartfonów w szkołach podstawowych i gimnazjach, na poziomie ogólnokrajowym. Chyba, że na używanie telefonu zgadza się rodzic, który zobowiązany jest do uzasadnienia zgody na piśmie. Konieczność ta jednak, w konfucjańskiej kulturze posłuszeństwa wobec władz i autorytetów, może de facto równać się z całkowitym zakazem. 

Starszym, zakaz pozwoli na nostalgiczną podróż w przeszłość. Ministerstwo Edukacji Państwa Środka zasugerowało szkołom ustawienie publicznych aparatów telefonicznych, aby nie pozbawić uczniów kontaktu z rodzicami.

Nowe zarządzenie rządu umotywowane jest chęcią ochrony wzroku dzieci i zapobieganiu uzależnieniu od internetu czy gier komputerowych. Dzięki temu, uczniowie mają też bardziej skupić się na nauce. Co ciekawe, ta ostatnia motywacja nie jest całkowicie bezpodstawna. Badanie przeprowadzone w Anglii przez London School of Economics, wykazało, że w szkołach, w których zakazano używania telefonów odnotowuje się poprawy wyników sprawdzianów pisanych przez uczniów. Poprawa ta wynosi od 6% wzwyż.

Ogólnokrajowy zakaz, bądź ograniczenie używania urządzeń elektronicznych w szkołach, to idea realizowana nie tylko przez Chiny. Podobne zalecenie wystosował również rząd Francji w 2018 roku. W Polsce zaś, ta kwestia regulowana jest przez szkolne regulaminy, skutkiem czego ten zakaz obecny jest już w około 66% szkół.

Źródło: gazetaprawna.pl, forsal.pl, globaltimes.cn

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!