Twoje wymagające dziecko

Agnieszka Adamczyk
0 komentarz

Twoje wymagające high-need dziecko. Jak skutecznie zadbać o szczególne potrzeby twojego dziecka autorstwa Marthy i Williama Searsów to książka o wyjątkowo wrażliwych dzieciach. Dzieciach, których potrzeby – jak piszą Searsowie – są większe i trwają dłużej. Książkę bardzo polecam wszystkim, a szczególnie młodym rodzicom. Dlaczego?

Po pierwsze – autorzy przedstawiają w niej szczegółowo charakterystykę dziecka wymagającego (ze szczególnym zwróceniem uwagi na sfery problematyczne, takie jak karmienie czy zasypianie), co w kontekście rodziców pierwszego dziecka może być bardzo pomocne. Po drugie –  małżeństwo Searsów dzieli się tu swoim doświadczeniem nie tylko medycznym (pediatry i pielęgniarki), ale także rodzicielskim opisując swoje własne doświadczenia w wychowywaniu wymagającego dziecka.

Czytając książkę Searsów moją szczególną uwagę zwróciło skupienie się na pozytywnych cechach dzieci o wyjątkowej wrażliwości, co dla mnie – mamy dziecka wymagającego – czasem trudno jest dostrzec z perspektywy codzienności. Wyjątkowe, bystre, energiczne, wrażliwe, wytrwałe, zdeterminowane, zaradne… Myślenie skierowane na  potencjał dzieci, a nie na to, jakie sprawiają problemy – zmienia perspektywę.

Książka nie jest poradnikiem zawierającym gotowe rozwiązania czy receptę na konkretne problemy, zawiera natomiast wiele ciekawych propozycji, wskazówek, pomocy do przetestowania. Dzięki temu, że wszystkie podane informacje poparte są konkretnymi przykładami z doświadczenia samych autorów, jak i innych rodziców, z którymi małżeństwo Searsów współpracuje, książka jest bardziej przystępna i zrozumiała.

Niezwykle pomocne dla mnie było założenie, że nie ma jednej drogi w wychowywaniu wymagających dzieci. To, co działa u jednych dzieci, nie sprawdza się u innych. Dlatego propozycja praktykowania uważności – wsłuchiwania się w dziecko i reagowania na potrzeby daje rodzicom większą pewność siebie, a samym dzieciom zapewnia podstawowe ramy bezpieczeństwa. 

Searsowie wiele uwagi poświęcają w książce tematyce zaspokajania potrzeb nie tylko dzieci, ale także rodziców. Jest to ważny aspekt rodzicielstwa, zwłaszcza w kontekście dzieci o wyjątkowych potrzebach, których zdolność do wyrażania tych potrzeb jest intensywna, wyczerpująca i niecierpliwa.

W rodzicielstwie przedstawionym przez Marthę i Williama Searsów jest miejsce na responsywność, wrażliwość, empatię czy możliwość popełniania błędów.  

Doświadczenie wychowawcze autorów wzbogacone konkretną, medyczną wiedzą sprawiają, że książka ta jest wyjątkowym kompendium wiedzy, które może służyć jako wsparcie zarówno dla rodziców jak i wychowawców (różnych instytucji) dzieci o wyjątkowych potrzebach. 

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności