On My Mind, czyli jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne

Maria Drozdowicz
0 komentarz

On My Mind to tytuł nowego podcastu, który z początkiem lipca zaczął ukazywać się na platformie Spotify. Jest wynikiem współpracy wspomnianego serwisu muzycznego Spotify z organizacją UNICEF – Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (United Nations Children’s Fund).

Do tej pory pojawiło się dziewięć odcinków audycji, której głównym zadaniem jest wspieranie młodych osób, w szczególności tych pochodzących z ogarniętej wojną Ukrainy, w dbaniu o swoje zdrowie psychiczne.

W opisie programu czytamy: “jeśli doświadczasz trudnych emocji, nie jesteś sam. Zgromadziliśmy wiele praktycznych porad od młodych ludzi, takich jak ty oraz wiele informacji na temat dobrostanu psychicznego od naszych ekspertów. Zrozum to, co odczuwasz; dowiedz się więcej o stresie, niepokoju czy rozpaczy i o tym, jak sobie z nimi radzić; naucz się, jak postępować w trudnych relacjach – jesteś w przestrzeni, w której możesz zadbać o siebie w czasie kryzysu”.

Tematy poszczególnych podcastów są uniwersalne, jednak w swojej pierwszej fazie skupiają się przede wszystkim na pomocy Ukraińcom. Są to przykładowo: radzenie sobie ze stresem i niepokojem, techniki oddychania brzuchem, self-care, trudne rozmowy z ważnymi dla nas osobami. Nagrania są udostępnione za darmo w Ukrainie i w Polsce.

Aktualnie wszystkie odcinki są dostępne jedynie w języku angielskim, docelowo jednak mają powstać również w języku ukraińskim i polskim (później być może także w innych). Program będzie poszerzać swoją tematykę o kolejne zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym.

Odcinki trwają średnio po 15-20 minut, są nagrane z dużą wrażliwością i uwagą oraz zawierają praktyczne porady, dotyczące doraźniej samopomocy w kwestiach zdrowia psychicznego. Każdy odcinek oraz ogólny opis podcastu zawierają też informacje o tym, do kogo i w jaki sposób można się zgłosić po bezpłatną pomoc psychologiczną (findahelpline.com – całodobowy kontakt przez komunikator Whatsapp pod numerem: +48 789 802 019).

Spotify to platforma o bardzo szerokim zasięgu, która może znacznie przyczynić się do poszerzania wiedzy o zdrowiu psychicznym i dobrostanie. Jest ona również członkiem założonej przez UNICEF Global Coalition for Youth Mental Health – organizacji zajmującej się zrzeszaniem publicznych i prywatnych inwestorów, którzy mogliby wspierać podejmowane przez UNICEF działania na rzecz zdrowia psychicznego. A biorąc pod uwagę zaprezentowane w 2020 roku przez WHO statystyki, potrzeba skupienia się na tym problemie jest paląca; mimo tego,  pozostaje wciąż niewystarczająco znana i zaopiekowana:

  • co siódma osoba w wieku od 10 do 19 lat doświadcza różnego rodzaju zaburzeń psychicznych;
  • co czwarte dziecko żyje z opiekunem z problemami psychicznymi;
  • połowa osób zaczyna doświadczać różnych zaburzeń w wieku 14 lat; u 75% osób  objawiają się one w wieku ponaddwudziestu lat (wówczas choroby często są wynikiem stanów ciągnących się przez lata).

Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne podcasty oraz mamy nadzieję, że dotrą one do jak największej grupy odbiorców, w tym przede wszystkim do doświadczonych wojną osób z Ukrainy.

Źródła: unicef.org, youthmentalhealthcoalition.org, findahelpline.com, spotify.com

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności