Od jedenastu lat młodzież tatarska w Polsce spotyka się na letnich obozach. Ich organizatorem jest Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Tegoroczny obóz odbywał się w dniach 3–7 sierpnia w Poznaniu, Gorzowie i Szczecinie. Był dofinansowany z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wzięło w nim udział 20 osób.
Tatarzy są jedną z czterech mniejszości etnicznych wymienionych w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Pozostałe trzy to: Romowie, Łemkowie i Karaimi. Grupy te – w odróżnieniu od mniejszości narodowych – nie mają własnego państwa poza granicami Polski, zamieszkują obecne terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od co najmniej 100 lat.
Początek osadnictwa Tatarów na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego sięga pierwszej połowy XV wieku. Przez setki lat Tatarzy bronili granic polskich. Bohoniki i Kruszyniany to dwie wsie, które otrzymali od Jana III Sobieskiego w zamian za zaległy żołd. Obecnie kojarzeni są głównie z województwem podlaskim, choć można ich spotkać również w Gdańsku, Warszawie czy Gorzowie Wielkopolskim.
Celem tatarskich obozów młodzieżowych jest integracja polskich Tatarów, ochrona i piecza nad zachowaniem ich świadomości etnicznej oraz pogłębianie wiedzy o własnej tradycji i historii. Trzeba pamiętać, że tradycje polskich Tatarów są częścią kultury polskiej.
Źródło: ztrp.pl