Edukacyjne podsumowanie tygodnia #4

Jan Sawicki
0 komentarz

Edukacyjne podsumowanie tygodnia to nowa, wakacyjna propozycja, publikowana co tydzień na naszym portalu. Znajdziecie w niej zbiór najciekawszych newsów i wydarzeń edukacyjnych z Polski i świata.

Holandia zakazuje telefonów w szkołach

Zaraz po niedawnej decyzji Francji, Niderlandzkie władze wprowadziły zakaz korzystania z telefonów komórkowych w szkołach od 1 stycznia 2024 roku. Uczniowie nie będą mogli używać smartfonów na lekcjach, co ma poprawić ich koncentrację i wyniki edukacyjne.

TikTok… czy są tu jacyś nauczyciele? 

Okazuje się, że są, i to nawet jest ich bardzo dużo! W ostatnim czasie TikTok stał się bardzo popularnym źródłem treści generowanych przez nauczycieli. Według badania przeprowadzonego przez Registerednursing.org, filmy związane z hashtagiem #teacher zdobyły 61,3 miliarda wyświetleń, plasując się tuż za filmami oznaczonymi #doctor. 

Filmy stworzone przez nauczycieli na TikToku obejmują różne tematy związane z nauczaniem, w tym porady, triki i wyzwania związane z byciem nauczycielem. 

Rząd Wielkiej Brytanii walczy o jakość edukacji

Rząd Wielkiej Brytanii planuje ograniczyć rekrutację na uczelnie prowadzące kursy i kierunki o niskiej jakości, które w efekcie przynoszą bardzo niskie rezultaty studentów. 

Minister edukacji, Robert Halfon, stwierdził, że narzucenie ograniczeń zmusi uniwersytety do poprawy jakości kursów, jednak Partia Pracy oponuje, uważając, że taka decyzja stworzy nowe przeszkody w dostępie do edukacji dla osób ze słabszymi perspektywami zatrudnienia dla absolwentów. 

Warto obserwować ten temat!

Wyciągnij z szafy planszówki

Badania sugerują, że gry planszowe, takie jak Monopoly, które opierają się na liczbach, mogą poprawić zdolności matematyczne u małych dzieci. Gry te są już znane z wpływu na naukę i rozwój, w tym czytanie i umiejętności literackie. 

Jednak nowe badanie sugeruje, że dla dzieci w wieku od trzech do dziewięciu lat, format gier planszowych opartych na liczbach pomaga poprawić liczenie, dodawanie i zdolność rozpoznawania, czy liczba jest wyższa czy niższa od innej. 

Badania sugerują, że zdolności matematyczne dzieci poprawiają się znacznie po sesjach gier planszowych pod nadzorem nauczyciela lub innego wyszkolonego dorosłego. 

Polskie szkoły bez telefonów?

Instytut Spraw Obywatelskich zaapelował do Ministerstwa Edukacji i Nauki o wprowadzenie odgórnego zakazu używania telefonów komórkowych przez dzieci w szkołach. Jednak MEiN podkreśla, że już obecnie statut szkoły może określać zasady korzystania z telefonów komórkowych na jej terenie. 

Co ciekawe, wcześniejsze badania wskazują, że całkowity zakaz korzystania z telefonów w szkole może mieć działanie demotywujące na uczniów.

Zamiast zakazu MEiN sugeruje indywidualne regulacje szkół dotyczące korzystania z telefonów w celach edukacyjnych oraz nagradzanie pozytywnego zachowania związanego z telefonami.

Do przeczytania za tydzień!

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności