Prawo oświatowe to złożony system regulacji prawnych, który wpływa na wiele aspektów funkcjonowania instytucji edukacyjnych i życia uczniów. Choć wiele zasad i przepisów prawnym określających działanie szkół jest powszechnie znanych, istnieją też mniej popularne kwestie, o których warto wiedzieć.
Poniżej przedstawiamy dziesięć faktów o prawie oświatowym, które mogą zaskoczyć nie tylko uczniów, ale i samych nauczycieli oraz dyrektorów szkół!
- Statut jest najważniejszym dokumentem opisującym działalność szkoły i wszelkie działania jej pracowników muszą być zgodne z jego zapisami.
- Wydanie świadectwa nie może być uzależnione od rozliczenia tzw. obiegówki (np. rozliczenia z biblioteką).
- Nauczyciel ma obowiązek przedstawiać na żądanie do wglądu uczniowi i jego rodzicom ocenione prace pisemne.
- Średnia ocen z zajęć edukacyjnych nie może wpływać na ocenę zachowania.
- Uczeń pełnoletni ma prawo do samodzielnego wnioskowania o usprawiedliwienie nieobecności na zajęciach i zwolnienie z zajęć.
- Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia ws. nauki religii: „Po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu nauki religii decydują uczniowie“.
- Nauczyciel nie ma prawa odebrać uczniowi telefonu komórkowego (art. 140 kodeksu cywilnego – to właściciel decyduje o sposobie rozporządzania rzeczą).
- Nauczyciel nie ma prawa wystawić uczniowi oceny niedostatecznej za brak podręcznika, zeszytu lub przyborów. Oceniać można wyłącznie osiągnięcia edukacyjne.
- Ocena z zachowania nie ma wpływu na promocję do następnej klasy.
- Oceny z próbnych egzaminów nie mogą wpływać na ocenę klasyfikacyjną. Przykładowo słabe oceny z próbnych matur nie mogą w związku z tym być podstawą do obniżenia oceny śródrocznej i końcoworocznej.
Daj znać w komentarzu, który z powyższych punktów był najbardziej zaskakujący!