Dlaczego tak mało pamiętasz ze szkoły?

„Dlaczego tak mało pamiętasz ze szkoły?” to tytuł wystąpienia Radka Kotarskiego podczas TEDxKatowice, które może bardzo dużo zmienić w naszym myśleniu o edukacji.

Badania, o których opowiada prowadzący, dowiodły, że po tygodniu od danej lekcji, uczniowie pamiętają zaledwie 10% informacji, których się uczyli. 

Jak to się dzieje, że nauka w szkole bywa aż tak nieefektywna? I jaki wpływ na naszą edukację mogły mieć wydarzenia z 1806 roku z bitwami Napoleona w tle?

Gorąco zachęcam do obejrzenia poniższego wideo i zastanowienia się nad tym co w edukacji najważniejsze i bez czego nie będziemy efektywnie przyswajać wiedzy. Co to takiego? 

Umiejętność uczenia się. W funkcjonującym dziś schemacie lekcji, składającym się z „przedstawienia tematu” i „sprawdzianu” po jakimś czasie, możemy dostrzec pewne niebezpieczeństwo. Bo czy taki schemat działa? Czy wyobrażacie sobie wzięcie udziału w lekcji pływania na basenie, która polega na przedstawieniu przez nauczyciela zasad i po tygodniu sprawdzeniu umiejętności, które polega na wrzuceniu dziecka do wody?

Wydaję mi się, że nie. Potwierdzają to też badania, które pokazują, że taki system nauki nie działa. Dlaczego? Bo uczniowie nie potrafią się uczyć i niestety nikt ich tego nie nauczył. A dokładniej ponad 80% badanych uczniów powiedziało, że w szkole nikt im nie powiedział jak się uczyć (i nie jest to do końca wina samych nauczycieli, a systemu w jakim trwamy).

Brak umiejętności nauki, kończy się w większości przypadków strategią czytania danego tekstu wielokrotnie, co jak wykazują badania jest nieefektywne, a do tego nie ma różnicy pomiędzy przeczytaniem danego materiału dwukrotnie od czterokrotnego przeczytania tego samego tekstu! Czy to nie brzmi jak strata czasu?

W obliczu powyższych refleksji zachęcam tym bardziej do  obejrzenia wystąpienia Radka Kotarskiego, który opowiada o tym jak się uczyć, żeby się nauczyć!

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Film o szkole w Mubende

Dom, ulica, plac zabaw, osiedlowy sklep, przedszkole… Tu się urodziliśmy. Tu się  wychowaliśmy, tu się wszystko  zaczęło. Z większym lub mniejszym szczęściem trafiliśmy do szkoły,

Czytaj więcej »

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry