Czy hipokampy nie chodzą do szkoły?

Marcin Sawicki
0 komentarz

Problem polega na tym, że chodzą i wcale się tam nie odnajdują. Muszą chodzić, ponieważ są częścią naszych mózgów. Zabierając do szkoły głowy, zabieramy i hipokampa. Co najistotniejsze są one odpowiedzialne za zapamiętywanie, a w szczególności za konsolidację, to znaczy przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Uszkodzenie tego elementu zaburza naszą zdolność do uczenia się. Jego największym wrogiem jest stres. Stres, który, wydaje się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów naszej szkolnej codzienności.

Co wydarza się w naszej głowie gdy przychodzimy świetnie przygotowani na okoliczność odpytywania przy tablicy, egzamin lub pisemny sprawdzian, a niespodziewanie (częściej spodziewanie) pojawia się napięcie, a po nim niepokój. Na ile jest i powinien być to element mobilizujący, a kiedy i dlaczego, niszczy cały nasz wysiłek i demoluje naszą pamięć? 

My, nauczyciele, rodzice, wychowawcy, będąc świadomymi gdzie i jak jak możemy niszczyć środowisko do nauczania, powinniśmy zadbać o to, aby hipokampy, o ile już przybyły do szkoły, działały tam bez zarzutu. Od tego zależy sensowność i owocność aktywności dziecka w szkole. 

Środki, jakich może użyć, aby pamięć dziecka działała optymalnie nie są skomplikowane. Jednak, jak znamy życie, najczęściej sprawy proste, są zwykle najtrudniejsze. Musimy zmienić naszą mentalność. Co ciekawe, nasze zwyczaje wystrzegania i wytykania błędów, są ewolucyjnie uzasadnione i na pewnym, całkiem niedawnym etapie ratowały życie nam i naszym rodzinom. Być może dlatego, tak trudno nam przejść z roli wyłapujących każdy błąd do roli osób wspierających dzieci w dzieleniu się tym co wiedza i potrafią. 

Dlaczego jest tak istotna uważność dotycząca unikania wysokiego poziomu stresu w szkole, z jakiego powodu trudno nam zmienić swoje postępowanie, opowiada profesor Marek Kaczmarzyk. Może warto hipokampa do szkoły zaprosić?

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!