TCV – Tibetan Children’s Village

Maria Drozdowicz
0 komentarz

Tibetan Children’s Village to działająca w Indiach od 62 lat organizacja charytatywna, zajmująca się tybetańskimi dziećmi na uchodźstwie. Jej wychowankowie to przede wszystkim sieroty, dzieci uchodźcze, często żyjące w ogromnym ubóstwie oraz dzieci porzucone lub oddane przez rodziców z myślą o lepszej przyszłości i bezpieczeństwie, których sami zapewnić im nie mogą. TCV zapewnia wychowankom miejsce zamieszkania i materialne środki do życia, opiekę dorosłych – tak zwanych przybranych matek oraz dostęp do edukacji.

W Indiach funkcjonuje kilka oddziałów TCV, które w czasie swojej działalności miały pod opieką prawie 17 tysięcy dzieci. Główna siedziba organizacji znajduje się w północnych Indiach, w mieście Dharamsala, gdzie na przełomie lat 50. i 60. XIV Dalajlama z pomocą swoich sióstr: Tsering Dolmy i Jetsun Pemy zorganizował schronisko dla dzieci uchodźczych. Można było w nim przebywać do ósmego roku życia, następnie dzieci odsyłane były do szkół indyjskich. Z czasem, w odpowiedzi na narastające potrzeby i zwiększającą się liczbę potrzebujących pomocy dzieci, dzięki działalności Jetsun Pemy (która przez następne 42 lata była przewodniczącą TCV), protekcji SOS Kinderdorf International oraz dotacjom i indywidualnemu wsparciu, udało się pozyskać nowe budynki oraz otworzyć dla podopiecznych szkołę z internatem. Wraz z nowymi falami uchodźców z Tybetu i rosnącą popularnością TCV, organizacja rozszerzała swoją działalność na nowe lokalizacje. Obecnie różnej wielkości ośrodki znajdują się w miastach: Dharamsala, Selakui, Ganj, Bylakuppee, Chauntra, Gopalpur, Ladakh, Bangalore.

W tej chwili, w TCV funkcjonują szkoły na każdym poziomie kształcenia. Językiem nauczania jest angielski. Dzieci w wieku przedszkolnym (3 – 5 lat) pracują metodą Montessori. Głównym celem tybetańskich szkół na uchodźstwie jest podtrzymywanie świadomości narodowej i tradycji; kształcenie w nowoczesny sposób ludzi otwartych na świat, zaangażowanych, wnoszących swój wkład w rozwój społeczności tybetańskiej. W ramach TCV funkcjonuje również The Dalai Lama Institute for Higher Education w Bangalore, pierwszy tybetański uniwersytet na uchodźstwie.

Działalność TCV umożliwia nieustająca finansowa pomoc różnych organizacji oraz indywidualnych sponsorów. Szczególnie trudno jest znaleźć wsparcie dla młodzieży i młodych dorosłych, uczących się na uniwersytecie. TCV wciąż nagłaśnia narastające problemy finansowe, apelując o wsparcie: https://tcv.org.in/higher-education/.

Źródła: H. Grupińska, Dalekowysoko. Tybetańczycy bez ziemi, Warszawa 2020, s. 91–94; https://tcv.org.in/about/,

dostęp: 9.09.2022.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności
Już dostępny!

Przemyślnik edukacyjny

73 pytania będące źródłem edukacyjnej inspiracji i refleksji!