TCV – Tibetan Children’s Village

Maria Drozdowicz
0 komentarz

Tibetan Children’s Village to działająca w Indiach od 62 lat organizacja charytatywna, zajmująca się tybetańskimi dziećmi na uchodźstwie. Jej wychowankowie to przede wszystkim sieroty, dzieci uchodźcze, często żyjące w ogromnym ubóstwie oraz dzieci porzucone lub oddane przez rodziców z myślą o lepszej przyszłości i bezpieczeństwie, których sami zapewnić im nie mogą. TCV zapewnia wychowankom miejsce zamieszkania i materialne środki do życia, opiekę dorosłych – tak zwanych przybranych matek oraz dostęp do edukacji.

W Indiach funkcjonuje kilka oddziałów TCV, które w czasie swojej działalności miały pod opieką prawie 17 tysięcy dzieci. Główna siedziba organizacji znajduje się w północnych Indiach, w mieście Dharamsala, gdzie na przełomie lat 50. i 60. XIV Dalajlama z pomocą swoich sióstr: Tsering Dolmy i Jetsun Pemy zorganizował schronisko dla dzieci uchodźczych. Można było w nim przebywać do ósmego roku życia, następnie dzieci odsyłane były do szkół indyjskich. Z czasem, w odpowiedzi na narastające potrzeby i zwiększającą się liczbę potrzebujących pomocy dzieci, dzięki działalności Jetsun Pemy (która przez następne 42 lata była przewodniczącą TCV), protekcji SOS Kinderdorf International oraz dotacjom i indywidualnemu wsparciu, udało się pozyskać nowe budynki oraz otworzyć dla podopiecznych szkołę z internatem. Wraz z nowymi falami uchodźców z Tybetu i rosnącą popularnością TCV, organizacja rozszerzała swoją działalność na nowe lokalizacje. Obecnie różnej wielkości ośrodki znajdują się w miastach: Dharamsala, Selakui, Ganj, Bylakuppee, Chauntra, Gopalpur, Ladakh, Bangalore.

W tej chwili, w TCV funkcjonują szkoły na każdym poziomie kształcenia. Językiem nauczania jest angielski. Dzieci w wieku przedszkolnym (3 – 5 lat) pracują metodą Montessori. Głównym celem tybetańskich szkół na uchodźstwie jest podtrzymywanie świadomości narodowej i tradycji; kształcenie w nowoczesny sposób ludzi otwartych na świat, zaangażowanych, wnoszących swój wkład w rozwój społeczności tybetańskiej. W ramach TCV funkcjonuje również The Dalai Lama Institute for Higher Education w Bangalore, pierwszy tybetański uniwersytet na uchodźstwie.

Działalność TCV umożliwia nieustająca finansowa pomoc różnych organizacji oraz indywidualnych sponsorów. Szczególnie trudno jest znaleźć wsparcie dla młodzieży i młodych dorosłych, uczących się na uniwersytecie. TCV wciąż nagłaśnia narastające problemy finansowe, apelując o wsparcie: https://tcv.org.in/higher-education/.

Źródła: H. Grupińska, Dalekowysoko. Tybetańczycy bez ziemi, Warszawa 2020, s. 91–94; https://tcv.org.in/about/,

dostęp: 9.09.2022.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Przeczytaj więcej

Polityka prywatności