Wszyscy jesteśmy Geniuszami?

W 1968 roku Dr. George Land przebadał grupę kontrolną 1 600 dzieci w wieku 5 lat pod kątem ich kreatywności. Posłużył się on specjalnym testem na kreatywność zaprojektowanym dla NASA w celu wyszukiwania innowacyjnie myślących inżynierów i naukowców. Wyniki badań były tak zaskakujące, że Dr. Land postanowił kontynuować badania i tę samą grupę dzieci przebadał ponownie, gdy ukończyły one 10 i potem 15 lat. Jakie więc były wyniki? Okazało się, że wśród 5 latków aż 98% z nich wykazywało się kreatywnością na poziomie geniuszu! Niestety, wśród 10 latków wynik ten spadł do 30%, a wśród 15 latków wynosił już jedynie 12%.

Przy użyciu tego samego testu przebadano także olbrzymią liczbę 280 000 dorosłych powyżej 25. roku życia – genialną kreatywnością wykazało się wówczas jedynie 2% badanych.

Wyniki te jednoznacznie wskazują na to, o czym mówił w swoim wystąpieniu na konferencji TED Sir Ken Robinson: “Picasso powiedział kiedyś: „Wszystkie dzieci rodzą się artystami.” Największy problem to pozostać artystą w miarę dorastania. Do kreatywności nie dorastamy, tylko z niej wyrastamy, a właściwie zostajemy z niej wyedukowani”.

Autor

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Dołącz do dyskusji

może cię zainteresować

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?

Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?

Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera

Jesteś zaangażowanym rodzicem, opiekunem?
Chcesz jeszcze lepiej uczyć swoich uczniów i uczennice?
Dołącz do e:mi - zapisz się do newslettera
O Nas - krótko

Dodajemy odwagi do zmian w edukacji.
Prezentujemy nowatorskie rozwiązania.
Tworzymy przestrzeń do dyskusji.

Przewiń do góry
DARMOWY EBOOK

Po co tyle tego hasania po lesie?

12 pytań dotyczących leśnej edukacji